Podsumowanie projektu Akademia Młodego Inżyniera

W przeddzień zakończenia roku szkolnego mieliśmy okazję  świętować podsumowanie projektu Akademia Młodego Inżyniera, który opracowała grupa rodziców i przy wsparciu Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka zgłosiła  do konkursu Funduszu Inicjatyw Lokalnych FIO Podkarpackie Inicjatywy Lokalne. Fundusz ten zajmuje się pomocą w zdobywaniu środków finansowych na rozwój lokalnych organizacji oraz dofinansowuje najciekawsze projekty. Nasz projekt był jednym z 600 pomysłów, które podlegały wnikliwej ocenie specjalistów. Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 4690 zł. Głównym celem jaki przyświecał pomysłodawcom projektu była chęć zainteresowania  uczniów naszych szkół przedmiotami ścisłymi, a poprzez udział w zajęciach z robotyki rozwój kompetencji z zakresu programowania, posługiwania się językiem angielskim oraz współpracy w zespole.


W ramach projektu ogłoszone zostały 2 konkursy: plastyczny i multimedialny, które wyłonić miały uczestników warsztatów z robotyki. Z 77 zgłoszonych prac komisja konkursowa po długotrwałych i niełatwych  obradach wybrała 36 uczniów  z obydwu szkół. Oryginalne pomysły uczniów, duże zaangażowanie rodziców, pomoc nauczycieli plastyki i informatyki sprawiły, że wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie. Wystawę  prac mogliśmy oglądać początkiem czerwca w naszej szkole a następnie w holu Urzędu Gminy w Łańcucie. Od dnia 18 lipca wystawa ta znajduje się w Bibliotece Miejskiej w Łańcucie.
W dniu 4 czerwca uczniowie rozpoczęli pierwsze warsztaty, które prowadzili instruktorzy z firmy Młodzi Robotycy z Rzeszowa. Podczas sobotnich spotkań w 2 osobowych zespołach ze skupieniem budowali z klocków LEGO MAINDSTORMS roboty, które później samodzielnie programowali i przy użyciu czujników ruchu, dźwięku czy światła wprawiali w ruch. Zmagania naszych młodych konstruktorów możemy obejrzeć w galerii  na stronach  internetowych  szkół, na Facebooku na profilu Handzlówka, a także w lokalnej prasie.
 Pani dyrektor, Halina Sobek,  pogratulowała  uczestnikom warsztatów i wręczyła  im pamiątkowe certyfikaty.
Również  serdecznie podziękowania skierowane zostały do wszystkich, którzy bezinteresownie zaangażowali się w działania projektu, a w szczególności do pana Aleksandra Kuźniara – Prezesa Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka, do Komisji Konkursowej - pani Haliny  Sobek, pani Agnieszki Cieszyńskiej, pani Anety  Kasprowicz,  pani Eweliny Kuźniar i pana  Marcina Kisały, do Instruktorów firmy Młodzi Robotycy – pana Sławomira Przybyły i pana Arkadiusza Inglota,  do pana Andrzeja Kluza, który  przewiózł wystawę robotów do Łańcuta  oraz  do rodziców z Grupy Nieformalnej  (pani Lidia Balawender-Beda, pani Teresa Klimek-Cieszyńska, pani Beata Babiarz i pani Magdalena Balawender), która realizuje  projekt Akademia Młodego Inżyniera.
Mamy nadzieję, że kiedyś warsztaty z robotyki na stałe zagoszczą w naszej szkole jako ciekawa propozycja zajęć pozalekcyjnych.