Planetobus w Handzlówce

1 i 2 października Handzlówka już po raz drugi gościła edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W ramach projektu „Nauka dla Ciebie”, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, „Niebo na wyciągniecie ręki!” stało się faktem.

   Tym razem bowiem do naszej miejscowości przyjechało mobilne planetarium. Uczniowie z Handzlówki, Albigowej, Cierpisza, Kraczkowej, Soniny , a także przedszkolaki z Handzlówki oraz z Przedszkola „Nutka” w Łańcucie w dużym namiocie, z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów mieli okazję oglądać pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez dwóch edukatorów. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i ciekawym objaśnieniom zainteresowani mogli w jasny dzień zobaczyć niebo usiane gwiazdami, poznać najciekawsze konstelacje i układy planet. 

Trzeba przyznać, że wszyscy z wielką uwagą i przejęciem uczestniczyli w tej niecodziennej, jakże fascynującej lekcji astronomii. Edukatorzy,  dla każdego uczestnika pokazów, przewidzieli również upominek w postaci „Poradnika młodego naukowca”, który zawiera mnóstwo ciekawostek oraz obszernych, napisanych przystępnym językiem informacji o gwiazdach i planetach. 

Przyjazd Planetobusa do małej miejscowości jaką jest Handzlówka stał się możliwy dzięki inicjatywie Haliny Sobek- dyrektor  Szkoły Podstawowej w Handzlówce oraz staraniom sołtysa wsi Jakuba Czarnoty.