Szkolny Konkurs Czytelniczy Hans Christian Andersen Baśń mojego życia

29 listopada w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej  odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy Hans Christian Andersen Baśń mojego życia, który organizatorki: bibliotekarka Teresa Lenar i polonistka Ewa Kucha adresowały do uczniów klas I-III. Ta niezwykle barwna i różnorodna w swoim programie impreza pozwoliła uczestnikom na zaprezentowanie swojej wiedzy i umiejętności. 

   
Na wstępie Ewa Kucha powitała zebranych uczniów, nauczycieli oraz gości: panią Barbarę Balawender – kierownika Ośrodka Kultury w Handzlówce i panią Martę Preizner – kierownika Biblioteki Publicznej w Handzlówce. Przypomniała, że konkurs czytelniczy  Starsi – młodszym: W świecie bohaterów ulubionych książek  jest jednym z zadań, jakie nasza szkoła realizuje w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3”.
Następnie głos zabrała Teresa Lenar, która w niezwykle interesujący sposób przybliżyła słuchaczom sylwetki wybitnych  autorów baśni:  Ch. Perrault , braci Grimm i Hansa Christiana Andersena.
 W niezwykły świat Brzydkiego Kaczątka, Calineczki, Królowej Śniegu, Dziewczynki z zapałkami i Małej Syrenki, wprowadziła piękna piosenka  pt. Dzień dobry panie Andersenie.
Nadszedł wreszcie czas na konkursowe zmagania. Trzyosobowe drużyny reprezentujące klasy I – III zajęły wyznaczone miejsca i po wylosowaniu zestawów zadań przystąpiły do udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące życia i twórczości duńskiego pisarza. Trzeba przyznać, że uczniowie sumiennie pracowali pod czujnym okiem pań wychowawczyń, więc bez problemów wskazywali prawidłowe rozwiązania.  Aby uatrakcyjnić rywalizację drużyn oraz sprawdzić wiedzę uczniów na temat bohaterów  poszczególnych baśni objętych regulaminem, organizatorki przygotowały także cytaty , wierszowani – wykreślani i rekwizyty.
Na zakończenie turniejowych potyczek na salę, w baśniowym korowodzie, wkroczyły pięknie odziane postacie, które członkowie drużyn mieli przyporządkować do konkretnych baśni Andersena. I tym razem stanęli na wysokości zadania.
Podczas gdy zebrani słuchali baśni Nowe szaty cesarza, jury w składzie: Teresa Lenar, Ewa Kucha i Alicja Grad udało się na obrady, by dokonać podliczenia punktów wypracowanych przez uczniów z  poszczególnych klas.
Po krótkiej przerwie nadszedł wreszcie czas na podsumowanie nie tylko Turnieju Wiedzy ,ale również Konkursu Literackiego – Mały Poeta i Konkursu Plastycznego – Mały Artysta.          
Ewa Kucha zwróciła uwagę zebranych na pięknie wyeksponowane na sali pokonkursowe wystawy : plastyczną i literacką oraz wystawkę różnych wydań baśni Andersena. Omawiając dokonania Małych Artystów i Poetów podkreśliła, że  przygotowując zarówno prace plastyczne, jak i wiersze wykazali się wielką wrażliwością i pomysłowością w realizacji tematu.
Zwycięskie drużyny oraz laureaci pozostałych konkursów uhonorowani zostali pięknymi dyplomami zaprojektowanymi przez Teresę Lenar i nagrodami książkowymi, które ufundowała  dyrektor Halina Sobek.
A oto wyniki konkursowych zmagań!
Turniej Wiedzy o Życiu i Twórczości Hansa Christiana Andersena

I miejsce ex aequo – klasa II i III
Drużyna klasy II : Błażej Balawender, Mikołaj Cieszyński, Jakub Lonc,
Drużyna klasy II : Daria Cwynar, Jakub Kuźniar, Szymon Pelc

II miejsce – klasa I
Drużyna klasy I: Emilia Cwynar, Kacper Dzień, Kinga Światek
Konkurs Literacki – Mały Poeta
I miejsce – Szymon Pelc – klasa III
II miejsce – Emilia Cwynar – klasa I
III miejsce – Nikola Blajer klasa II
Wyróżnienie – Jakub Lonc

Konkurs Plastyczny – Mały Artysta
I miejsce – Julia Sobek klasa III
II miejsce – Julia Wróżek  klasa I
III miejsce – Maja Szymańska   klasa II


Wyróżnienia :       

Krystian Sobek  klasa I
Mateusz Fuchs  klasa II
Karolina Hawro  klasa III

Wyniki rywalizacji klas

I miejsce – klasa III
II miejsce – klasa II
III miejsce – klasa I
      
Organizatorki: Teresa Lenar i Ewa Kucha pięknie dziękują zarówno  wszystkim uczestnikom konkursu, jak i wychowawczyniom klas I-III: paniom Gabrieli Trojnar, Małgorzacie Wołk i Katarzynie Babiarz, które dołożyły starań, by ich wychowankowie solidnie przygotowali się do udziału w konkursowych zmaganiach. Podziękowania składają również paniom Marcie i Barbarze, które zechciały wspólnie z nami spędzić ten wtorkowy poranek.
Wyrażają też nadzieję, że młodzi czytelnicy baśni Andersena zechcą czerpać z nich to, co najpiękniejsze i najwartościowsze, by uczynić swe życie wartościowym i spełnionym. Pięknie pisze o tym Wanda Chotomska w wierszu poświeconym Andersenowi:
„Dzień dobry, panie Andersenie.
Pan tak daleko pośród gwiazd,
a tutaj rośnie pokolenie
 i to pytanie zadać czas:
A co z nas będzie, co z nas będzie?
Czy w srebrne pióra dmuchnie wiatr,
czy wyrośniemy na łabędzie
jak to kaczątko z dawnych lat?

Jeszcze pióra za małe,
jeszcze skrzydeł nie widać,
jeszcze łabędź nie gotów do lotu.
Ej, kaczęta, słyszycie?
Pan Andersen w nas wierzy,
nie możemy mu sprawić zawodu.”