Lekcja międzynarodowa

W czasie pandemii uczniowie naszej szkoły nie próżnują. Zuzanna Dyrda, Jakub Kuźniar, Szymon Pelc
i Ewelina Rajzer z klasy VII przygotowali prezentację w języku angielskim dotyczącą działalności dzieci
i młodzieży w naszej szkole oraz pokazującą piękno naszej miejscowości. 11 maja wszyscy uczniowie
klasy VII uczestniczyli w lekcji międzynarodowej online, w ramach unijnego Programu Współpracy
Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina dla szkół w ramach nauki zdalnej, której tematem
przewodnim był „How are you doing?”.


W lekcji udział wzięli również wychowankowie ze Szkoły Podstawowej z Dąbrownicy woj. lubelskie
oraz z miasta Równe z Ukrainy. Celem projektu było przedstawienie naszej szkoły i promocja
Handzlówki oraz wykorzystanie znajomości języka angielskiego w praktyce.
Dzięki zaangażowaniu naszych wychowanków szkoła otrzymała zestaw pięciu słuchawek do
wykorzystania na lekcjach. Mamy nadzieję, że podobne zajęcia będą realizowane w przyszłości.
Uczniów do lekcji przygotowywały panie Anna Jabłońska, Ewa Kucha i Jolanta Szpunar.

Uczniowie z Handzlówki dla chorych dzieci z Hospicjum

 
W ramach pomocy Hospicjum w Rzeszowie uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do zorganizowania sportowej majówki dla chorych dzieciaków. Wyruszyliśmy na stadion a tam odbył się test Coopera. Uczniowie swoją energią i siłą pokazali, że łączą się ze swymi rówieśnikami i chętnie niosą im pomóc również tą materialną zebraną do puszki przez nasz samorząd szkolny.
 

Wspólne spędzenie czasu przyczyniło się do integracji naszej młodzieży, która wiele miesięcy nie miała ze sobą kontaktu.

 
Pełną fotorelację ze sportowej majówki można obejrzeć na naszej stronie na portalu Facebook:
 
 
 

Pasowanie na ucznia

Wśród miłych wydarzeń w życiu szkolnym jest uroczystość Pasowania na ucznia.
Nasi pierwszoklasiści zostali dziś w pełni przyjęci do grona uczniów ZSP.
Najważniejszym momentem uroczystości było przyrzeczenie i akt pasowania przez pana dyrektora. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom. Ponadto uczniowie przygotowali wraz
z wychowawcami część artystyczną w której nie zabrakło przedstawienia oraz pięknie wykonanych tańców
Naszym najmłodszym uczniom życzymy ciekawych przygód w świecie nauki. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.

"Podwodny świat"- prace plastyczne klasy III

Uczniowie klasy III zdążyli jeszcze przed zdalnym nauczaniem wykonać kilkuetapową pracę plastyczną łączącą różne techniki, a mianowicie wydrapywankę barwną. Tematyka pracy: "Podwodny świat " nawiązywała do omawianego na lekcjach zagadnienia różnorodności świata zwierząt. Dodatkowo kilka z prac zostało zakwalifikowanych do konkursu pozaszkolnego. Pozazdrościć dzieciom zaangażowania, cierpliwości i pomysłowości.

Fotorelację z przygotowania prac można obejrzeć na naszej stronie na portalu Facebook:
https://www.facebook.com/zsphandzlowka/posts/115190983935858

V Dyktando o Złote Pióro Henryka Sienkiewicza

 
 
 
Ortograficzne potyczki w ZSP w Handzlówce:
2 lutego 2021 r. uczniowie klasy VII :
Jakub Kuźniar, Kamil Magryś i Szymon Pelc
z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Handzlówce brali udział w V Jubileuszowym Dyktandzie o Złote Pióro Henryka Sienkiewicza organizowanym przez
I Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie.
Chłopcy przeszli do etapu finałowego, który odbył się 16 lutego 2021r.
Gratulujemy siódmoklasistom znajomości ortografii. 

Narodowe Czytanie „Balladyny” w Bibliotece Publicznej w Handzlówce

Już dziewiąty raz miłośnicy pięknego słowa spotkali się, aby czytać arcydzieła literatury polskiej. Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku Polacy czytali tragedię „Balladyna” napisaną przez Juliusza Słowackiego. Tak też się stało i w Handzlówce. Kierownik Biblioteki Publicznej – Pani Marta Preizner zaprosiła do współorganizacji imprezy młodzież z VII klasy z  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Handzlówce oraz nauczycielkę języka polskiego – Sylwię Cieszyńską. 16 września 2020 r. przed budynkiem Domu Kultury w Handzlówce miało miejsce uroczyste otwarcie Narodowego Czytania. Nie zabrakło pięknych dekoracji - kwiatów, gałązek malin, okolicznościowej wystawy tematycznie nawiązującej do twórczości Juliusza Słowackiego. Pani Marta Preizner powitała bardzo serdecznie przybyłych gości: Panią Sołtys – Annę Kluz, Radnego Gminy Łańcut – Pana Marcina Kisałę, Panią Beradetę Bróż – redaktora „Głosu Gminy Łańcut”, nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Handzlówce: Ewę Kuchę, Bogusławę Szylar, Annę Jabłońską i Sylwię Cieszyńską oraz młodzież z klas: VII i VIII. Kierownik Biblioteki, Pani Marta Preizner przypomniała życiorys Juliusza Słowackiego oraz okoliczności powstania „Balladyny”. Mówiła o najważniejszych wątkach przedstawionych w utworze. Następnie zaprosiła młodzież do prezentacji fragmentów tragedii Juliusza Słowackiego. Uczniowie klasy VII w przedstawili urywki tego niezwykłego tekstu. To były dla nas wszystkich piękne chwile. Młodzież z wielkim uczuciem wcieliła się w czytane role. Na zakończenie Pani Marta Preizner podziękowała młodym artystom za występ, gościom za przybycie i zaprosiła wszystkich na poczęstunek. Dzisiejsza impreza na długo pozostanie w naszej pamięci, ponieważ dostarczyła nam wielu pozytywnych wrażeń. Mogliśmy się spotkać i zorganizować to wydarzenie wspólnie.

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

30 września br. uczniowie klasy VIII razem z wychowawczynią Ewą Kuchą  odwiedzili uczestników zajęć świetlicowych. Okazją stał się przypadający 29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Inicjatywa obchodzenia takiego dnia powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 r. Patronką tych jakże przyjemnych i pożytecznych działań wybrano Janinę Porazińską – wybitną pisarkę, autorkę wielu poczytnych książek dla dzieci. 

Ósmoklasiści w tym roku wybrali baśń braci Grimm zatytułowaną Śnieżka. Młodsi uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali historii o pięknej Śnieżce i złej macosze. Chętnie i rzeczowo  odpowiadali też na pytania zadawane przez polonistkę. 

Mamy nadzieję, że cel tego spotkania, jakim jest promocja czytelnictwa,  został osiągnięty. Nie trzeba nikogo przekonywać, że czytanie książek pozwala lepiej zrozumieć siebie samego i otaczający świat; stanowi niezastąpione narzędzie zdobywania wiedzy; poszerza słownictwo, znajomość gramatyki, ortografii i interpunkcji. Śledząc losy bohaterów możemy przezywać niesamowite przygody i doznawać różnorodnych emocji. Nie należy też zapominać o tym, że głośne czytanie jest też okazją do wspólnego spędzania czasu i  sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich. 

Dziękujemy pani Bogusławie Szylar – nauczycielowi bibliotekarzowi, która po raz kolejny  zaprosiła nas do wspólnego czytania.

Szkoła Muzyczna Yamaha zawitała z lekcją tańca jazzowego

Po długiej nieobecności znów zawitała do nas Szkoła Muzyczna Yamaha ze swoimi zajęciami, które wprowadzają nas w fascynujący świat muzyki. Dziś poznaliśmy taniec jazzowy, który podziwiać można m.in.na deskach teatru.
Pani tancerka zaprezentowała nam różne odłamy tego tańca oraz charakterystyczne dla nich stroje. My także mogliśmy spróbować swoich sił w tym stylu tanecznym.
Czekamy z niecierpliwością na kolejne odwiedziny Yamahy.

Próbna ewakuacja w naszej szkole

W trosce o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli oraz pracowników obsługi 15 listopada została przeprowadzona próbna ewakuacja. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym ustalonymi drogami ewakuacyjnymi udały się na plac przed budynkiem. Tam razem z obserwatorami z Powiatowej Straży Pożarnej w Łańcucie zebrani śledzili działania strażaków z OSP w Handzlówce, którzy, wykorzystując specjalistyczny sprzęt, sprawdzili wnętrze pomieszczeń szkolnych.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie społeczności szkolnej z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

Dziękujemy Strażakom za sprawne przeprowadzenie próbnej ewakuacji.

 

Zajęcia w Muzeum Ulmów w Markowej

14 listopada uczniowie klasy VIII uczestniczyli w zajęciach warsztatowych oraz zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. W trakcie zajęć mieli możliwość zapoznania się z polityką niemieckiego okupanta wobec społeczności polskiej i  złożonymi relacjami polsko-żydowskimi. Usłyszeli też przejmujące historie o ukrywających się Żydach oraz relacje o tych, którzy „poświęcając życie, ratowali życie”. 

Wyjazd zorganizowała Ewa Kucha. 

 

Wolna i Niepodległa

8 listopada w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas: VI, VII i VIII przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym odtworzyli trudną i zawikłaną drogę, która po 123 latach niewoli doprowadziła naszych przodków do wolnej Polski. Ponieważ nasza placówka przystąpiła do udziału w akcji: „Szkoła do hymnu”, akademię rozpoczęliśmy odśpiewaniem czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. 11 listopada młodzi artyści wzięli również udział w handzlowskich obchodach Święta Niepodległości. Po Mszy Świętej wystąpili z programem Wolna i Niepodległa, a następnie przemaszerowali pod pomnik Grunwald, gdzie złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Program przygotowały: Ewa Kucha i Bogusława Szylar. 

 

Dzieła sztuki …. mówią

24 października uczniowie klasy VII wybrali się do Muzeum – Zamku w Łańcucie, by wziąć udział w zajęciach wprowadzających do analizy i interpretacji dzieła sztuki pt. Patrzę i widzę! Wyjazd zorganizowała Ewa Kucha. 

Dzień Patrona i Dzień Edukacji Narodowej w Handzlówce

14 października 2019 roku społeczność naszej szkoły obchodziła uroczystość Dnia Patrona oraz święto Edukacji  Narodowej. Najpierw zgromadziliśmy się w kościele parafialnym, gdzie ksiądz Jan Bocek odprawił Mszę św. Mówił o potrzebie rzetelnej pracy, o realizacji swojego powołania w służbie Bogu i bliźnim. Wspomniał także postać patrona szkoły – księdza Władysława Krakowskiego – niezwykłego kapłana i społecznika bez reszty oddanego służbie mieszkańcom Handzlówki. Dalsza część uroczystości odbyła się w nowej sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły Pani Dyrektor – Halina Sobek powitała serdecznie zaproszonych gości – zastępcę Wójta Gminy Łańcut - Łukasza Huberta, Przewodniczącego Rady Gminy – Pawła Dąbka, Radnych Rady Gminy – Marcina Kisałę i Jadwigę Balawender, Panią Sołtys – Annę Kluz oraz prezesów i przewodniczących handzlowskich stowarzyszeń i organizacji współpracujących ze szkołą, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz dzieci i młodzież.

Czytaj więcej: Dzień Patrona i Dzień Edukacji Narodowej w Handzlówce

Rowerem … po Handzlówce i okolicy

11 października siedmioro uczniów z klasy ósmej razem z nauczycielem wychowania fizycznego panem Maciejem Kusiakiem wybrało się na wycieczkę rowerową. Pogoda dopisała, więc w promieniach jesiennego słońca można było podziwiać piękne krajobrazy. Dzielnym rowerzystom nie straszne były błotniste leśne ścieżki, a czas spędzony w miłym towarzystwie minął bardzo szybko. 

Inauguracja kolejnego roku z audycjami muzycznymi Szkoły Yamaha

9 października odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym audycja muzyczna Szkoły Jamaha. Zajęcia tego typu cieszą się wśród naszych uczniów dużym zainteresowaniem, dlatego wszyscy z uwagą posłuchali opowieści o instrumentach klawiszowych. Nie zabrakło również gry na instrumentach i dobrej zabawy. 

Bezpiecznie i odpowiedzialnie

We wrześniu i październiku miały miejsce spotkania uczniów naszej szkoły z policjantami. Pogadanki, ze względu na poruszaną tematykę,  odbywały się w trzech grupach wiekowych. Klasy I-IV : Bezpieczeństwo w szkole i w drodze do szkoły, przeciwdziałanie zagrożeniom, agresji i przemocy wśród rówieśników. 

Klasy VI i VII : Odpowiedzialność prawna dzieci i młodzieży. Przemoc i agresja – przeciwdziałanie zagrożeniom. 

Klasa VIII : Bezpieczeństwo w sieci. Odpowiedzialność prawna dzieci i młodzieży. 

 

 

Czytajmy razem! Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie klasy VII razem z wychowawczynią Ewą Kuchą odwiedzili swoich młodszych kolegów, którzy po zakończeniu lekcji przebywają na świetlicy szkolnej. Chcąc promować czytelnictwo, zaprezentowali interpretację głosową baśni Stoliczku nakryj się. Uczestnicy zajęć świetlicowych z wielką uwagą wysłuchali interesującej historii, a po jej zakończeniu potrafili trafnie scharakteryzować bohaterów i wskazać morał. Ta forma zajęć przypadła do gustu wszystkim jej uczestnikom, dlatego trzeba ją powtórzyć! 

Pierwsze spotkanie z rodzicami

26 września odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z rodzicami. Rozpoczęło się ono  warsztatami, które przeprowadziła pani psycholog z Centrum Szkoleniowo- Terapeutycznego Self. Następnie głos zabrała pani Ewelina Kuźniar – Przewodnicząca Rady Rodziców. Zdała sprawozdanie z działalności Rady w poprzednim roku szkolnym, podziękowała za współpracę,  a także poinformowała o swej rezygnacji z funkcji przewodniczącej. Następnie rodzice udali się do klas, gdzie spotkali się z wychowawcami. Odbyło się też zebranie rodziców, podczas którego dokonano wyboru nowej Rady Rodziców. 

Ciekawa lekcja w Muzeum-Zamku w Łańcucie

25 września uczniowie klasy VI uczestniczyli w ciekawej lekcji historii. W pięknych wnętrzach łańcuckiego zamku poznawali obyczaje i zwyczaje w dawnej Polsce. Przenosząc się w wyobraźni w minione wieki, wraz z właścicielami pałacu, przemierzali bogato wyposażone apartamenty, zasiadali do suto zastawionych stołów, uczestniczyli w wystawnych  przyjęciach, balach i przedstawieniach w pałacowym teatrze. Zajrzeli także do łazienek i zamkowej kuchni. Zajęcia zorganizowała Ewa Kucha. 

70- lecie Wojskowego Koła Łowieckiego nr 154 „Rogacz”

17 września 2019 r. uczniowie klas V-VIII obejrzeli ciekawą wystawę, którą w „Gościńcu nad Sawą” zorganizowało Wojskowe Koło Łowieckie  „Rogacz” w Rzeszowie. Okazją do prezentacji dorobku Koła stały się uroczyste obchody Jubileuszu 70 – lecia jego istnienia. Młodzież mogła nie tylko obejrzeć bogate trofea myśliwskie, ale również wysłuchać ciekawej opowieści myślowego. Zwiedzający dokonali również wpisu do wyłożonej Księgi Pamiątkowej.   

 

Warsztaty terapeutyczne

12 września odbyły się warsztaty prowadzone przez terapeutów z Centrum Szkoleniowo- Terapeutycznego Self. W trakcie trwających trzy godziny lekcyjne warsztatów, uczniowie poszczególnych klas pod okiem psychologów dokonywali analizy zachowań w różnych sytuacjach. Tematyka zajęć obejmowała: 

Klasy I-III Szkolenie w zakresie profilaktyki agresji i przemocy rówieśniczej.

Klasy IV-VI Szkolenie w zakresie cyberprzemocy, bezpiecznego korzystania z telefonów komórkowych i Internetu.

Klasy VII-VIII szkolenie w zakresie uzależnień od środków psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków i dopalaczy). 

Po południu odbyły się też warsztaty dla nauczycieli. Podczas wrześniowej wywiadówki planowane jest też spotkanie z rodzicami. 

 

Spotkanie z Łukaszem Witczukiem - mistrzem nordic walking

6 września uczniowie klas IV-VIII spotkali się z Łukaszem Witczukiem – zapalonym kijkarzem, instruktorem, sędzią, działaczem na rzecz rozwoju nordic walking. Mistrz Polski i Mistrz Europy opowiadał o specyfice uprawianej przez siebie dyscypliny, treningach i startach w różnych zawodach. Zachęcał też młodych handzlowian do aktywnego trybu życia. 

A jeszcze wczoraj były wakacje …

Wakacje minęły jak kolorowy sen. I choć jeszcze długo wspominać będziemy górskie wędrówki, kąpiele w morzu czy jeziorze, spotkania w gronie najbliższych, to jednak pora podjąć obowiązki w rozpoczynającym się właśnie nowym roku szkolnym. Jego inauguracja zbiegła się z osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II wojny światowej. Dlatego uczniowie klas V-VIII swoim programem słowno-muzycznym oddali hołd bohaterom tamtych dni. Program przygotowały: Ewa Kucha i Gabriela Trojnar. 

Czytaj więcej: A jeszcze wczoraj były wakacje …

Rok szkolny 2018/2019 zakończony

19 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. Po Mszy Świętej, którą w intencji kończących klasę ósmą i trzecią gimnazjalną odprawił ks. Jan Bocek, zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Dyrektor Halina Sobek, a potem dyrektor Adam Hoły rozdali nagrody i świadectwa wyróżniającym się uczniom. Ósmoklasiści przekazali sztandar szkoły swoim młodszym kolegom z klasy siódmej, a następnie zaprezentowali program artystyczny.

Czytaj więcej: Rok szkolny 2018/2019 zakończony

Komers ósmoklasistów

15 czerwca odbył się komers klasy ósmej, który dla swoich dzieci i zaproszonych Nauczycieli przygotowali Rodzice. Organizatorzy zadbali nie tylko o ciekawy wystrój sali i smaczny poczęstunek, ale także miłą atmosferę. Przy wspólnym stole ożyły wspomnienia minionych lat, powróciły migawki z lekcji, wycieczek, szkolnych przerw. To był udany wieczór! 

Majowe nastroje – Dzień Mamy i Taty

30 maja, jak co roku, gościliśmy w murach naszej szkoły szanownych Rodziców, by z okazji Dnia Mamy i Taty podziękować za dar życia, codzienną pomoc, dobre słowo, a przede wszystkim Ich bezgraniczną miłość, której nic nie zastąpi. Dlatego na  pierwszą część występu uczniów klasy IV, V i VI złożyły się gorące życzenia wyrażone w postaci wierszy i okolicznościowych piosenek. Druga zaś część, zatytułowana „Majowe nastroje”, okazała poetycką podróżą w przeszłość, kiedy to Rodzice byli niewiele starsi od swoich dzieci. Dzięki pięknym, lirycznym wierszom i pełnym uroku piosenkom w wykonaniu uczniów klasy VI, VII i VIII choć na chwilę mogli przenieść się w majowe dni sprzed lat, by oddać się wspomnieniom, wzruszyć i rozweselić. W tej części pięknie zaprezentowały się solistki: Aleksandra Król, Julia Homenda i Aleksandra Kuźniar. Usłyszeliśmy też utwory instrumentalne w wykonaniu Aleksandry Kuźniar – skrzypce, Szymona Pelca – trąbka i Jakuba Kuźniara – klarnet.  Program artystyczny oraz dekoracje przygotowały: Ewa Kucha, Alicja Grad i Bogusława Szylar. 

Szczególne podziękowania należą się Radzie Rodziców, która dołożyła starań, by przygotować słodki poczęstunek na tę uroczystość. 

 

Wycieczka do Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej

16 maja 2019 r. uczniowie z klas: III, IV, V i VI pojechali wraz z nauczycielkami – Bogusławą Szylar i Sylwią Cieszyńską na wycieczkę do Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej.

Czytaj więcej: Wycieczka do Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej

Wycieczka do Pstrągowej

10 maja 2019 r. uczniowie z klas: I, II, V, VI, VII pojechali do Siedliska Janczar w Pstrągowej. Opiekę nad dziećmi i młodzieżą sprawowały Panie: Małgorzata Wołk, Anna Jabłońska i Sylwia Cieszyńska. W programie wycieczki znalazły się: warsztaty pieczenia chleba, przejażdżka bryczkami po okolicy, lekcje jazdy konnej z instruktorem. Po emocjonujących zajęciach zjedliśmy obiad w karczmie znajdującej się na terenie stadniny. Później był czas na to, by pobawić się w ogrodzie na pięknym placu zabaw. Na koniec odebraliśmy od pracowników Siedliska nasze pięknie upieczone chlebki i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Spędziliśmy w stadninie koni w Pstrągowej wspaniałe, radosne chwile.

 

Pokaz iluzjonisty

8 maja naszą szkołę odwiedził iluzjonista, który przedstawił pełen humoru program pt. „Szkoła z pasją”. Wszyscy zebrani podziwiali, a niektórzy nawet uczestniczyli, w pokazach latających kul, łączeniu kół, żonglowaniu piłeczkami czy poszukiwaniu chustek znikających w kapeluszu. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się też prezentacje iluzjonistyczne oraz opierające się na złudzeniu optycznym. Nie zabrakło chętnych do konkursów z nagrodami. 

Wycieczka do Warszawy - 25, 26 kwietnia

25 i 26 kwietnia 40 uczniów z klas V-VIII uczestniczyło w wycieczce do Warszawy. Celem dwudniowej wyprawy było poznanie stolicy w dwóch odsłonach: historycznej i nowoczesnej. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała spacerom po Starówce, Trakcie Królewskim, Łazienkach i Wilanowie. Z wielką uwagą słuchaliśmy opowieści przewodnika, który odkrył przed nami uroki Zamku Królewskiego. Przy pomniku Małego Powstańca wzruszyliśmy się ofiarnością  młodych walczących w powstaniu warszawskim, a przy Grobie Nieznanego Żołnierza mieliśmy okazję obserwować uroczystą odprawę wart. Poznając miejsca uświęcone tradycją, podziwialiśmy też nowe oblicze Warszawy. Na długo zapamiętamy czas spędzony w Planetarium i Centrum Nauki Kopernik, a także zapierający dech w piersiach widok rozpościerający się z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Na naszej trasie znalazł się też Stadion Narodowy, gdzie mieliśmy możliwość zajrzeć na jego zaplecze. Wycieczkę zorganizowała pani Alicja Grad. 

 

Religijnie i patriotycznie – obchody majowych świąt w naszej szkole...

30 kwietnia 2019 r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość z okazji zbliżających się świąt – Matki Bożej Królowej Polski, rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi.

Na początku wprowadzono sztandar i zebrani zaśpiewali wspólnie hymn naszego kraju - „Mazurka Dąbrowskiego”. Później Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do obejrzenia programu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów gimnazjum i V klasy. Na prezentacje złożyły się komentarze historyczne związane z obchodzonymi świętami, wiersze i piosenki religijne oraz patriotyczne. Młodzież do występu przygotowały Panie – Jolanta Szpunar i Sylwia Cieszyńska. 

Po części artystycznej zabrała głos Pani Dyrektor - Halina Sobek. W swoim przemówieniu wskazała na  istotę patriotyzmu, poszanowanie dla tradycji, historii i  kultury polskiej. 

To było nasze szkolne przygotowanie do majowych świąt, które chcemy obchodzić uroczyście.

 

 

 

Ważne wydarzenie artystyczne - Koncert Wiosenny w Handzlówce

W niedzielne popołudnie - 28 kwietnia 2019 r. w Gościńcu nad Sawą odbył się Koncert Wiosenny przygotowany przez pracowników Domu Kultury w Handzlówce. Impreza organizowana od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem handzlowian i gości.

Czytaj więcej: Ważne wydarzenie artystyczne - Koncert Wiosenny w Handzlówce

Zobaczyć Nibylandię... Z wizytą w Teatrze Maska w Rzeszowie

9 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy V wraz z nauczycielkami – Anną Jabłońską i Sylwią Cieszyńską wybrali się do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl pt. „Piotruś Pan”. 

Czytaj więcej: Zobaczyć Nibylandię... Z wizytą w Teatrze Maska w Rzeszowie

Powitanie wiosny w naszej szkole

27 marca obchodziliśmy w naszej szkole, nieco spóźnione, powitanie wiosny. Z tej okazji został zorganizowany wyjazd do Kina Helios w Rzeszowie. Młodsi uczniowie obejrzeli film „Jak pokonać smoka część 3” , a starsi fantastyczny obraz pt. „ Kapitan Marvel”. Po powrocie do szkoły działające w  Samorządzie Uczniowskim uczennice klasy VIII:  Julia Homenda, Aleksandra Król i Oliwia Kuźniar przygotowały ciekawe quizy.  

 

Ciekawa lekcja patriotyzmu

W dniu 20 marca uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na temat: „Symbole naszej historii – historia herbu i flagi Polski”, prowadzonych nieodpłatnie przez pana Macieja Rędziniaka - pracownika Oddziałowego Biura Narodowego IPN w Rzeszowie. Spotkanie zorganizowała  Katarzyna Babiarz

Mieszkanie do wynajęcia

15 marca miało miejsce rozstrzygnięcie ciekawego i bardzo pożytecznego konkursu, który odbył się w ramach współpracy naszej szkoły z Wojskowym Kołem Łowieckim „Rogacz” z Rzeszowa. W poprzedniej edycji konkursu uczniowie przygotowywali karmniki, które zimą posłużyły ptakom jako stołówki. Tym razem ich zadanie polegało na wykonaniu budek lęgowych dla skrzydlatych przyjaciół. 

Czytaj więcej: Mieszkanie do wynajęcia

Zaczarowany świat wiolonczeli

8 marca podczas audycji muzycznej Szkoły Yamaha poznaliśmy tajniki budowy oraz gry na wiolonczeli. Prowadzący do wspólnej zabawy zaprosili również chętnych uczniów, którzy w ten sposób mogli sprawdzić swe muzyczne umiejętności.

 

 

Spotkanie z ks. Biskupem Stanisławem Jamrozkiem

26 lutego gościliśmy znamienitego gościa – ks. Biskupa Stanisława Jamrozka, który podczas wizytacji parafii w Handzlówce chciał też spotkać się z uczniami, nauczycielami oraz pracownikami szkoły. Po powitaniu przez dyrektor Halinę Sobek uczniowie klasy VIII i V zaprezentowali program słowno-muzyczny, w którym przedstawili sylwetkę patrona szkoły ks. Władysława Krakowskiego. Na zakończenie zaś wraz z bukietem kwiatów przekazali ks. Biskupowi zapewnienie o tym, że handzlowska młodzież wiernie będzie trwać przy Chrystusie, a w każdym napotkanym człowieku dostrzegać będzie bliźniego. Na pamiątkę tego niecodziennego spotkania także nauczyciele wręczyli ks. Biskupowi upominek – książkę o aniołach. Po południu uczniowie klas: VIII i III gimnazjalnej przyjęli sakrament bierzmowania. 

 

Policjanci o bezpieczeństwie podczas ferii zimowych

8 lutego uczniowie klas I-IV i V-VIII uczestniczyli w spotkaniu z policjantami, którzy nie tylko przypomnieli o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas ferii zimowych , ale także zwrócili uwagę na zjawisko cyberprzemocy. 

Babciu, Dziadku – dziękujemy!

Jak co roku, tym razem 7 lutego, Babcie i Dziadkowie przybyli do naszej szkoły, aby podziwiać umiejętności swoich wnuków, wysłuchać recytowanych wierszy, śpiewanych piosenek oraz prezentowanych inscenizacji: wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima oraz bajki „Jarzębinka” na motywach opowiadania J. Tajcy. 

Czytaj więcej: Babciu, Dziadku – dziękujemy!

Wywiadówka półroczna

31 stycznia odbyła się wywiadówka, podczas której dyrektor Halina Sobek dokonała podsumowania pracy szkoły w I półroczu. Następnie wychowawcy poszczególnych klas przekazali rodzicom szczegółowe informacje na temat osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz wyników zachowania. 

Zabawę choinkową czas zacząć!

26 stycznia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zabawie choinkowej, którą tradycyjnie zorganizowała Rada Rodziców. Zarówno młodsi, jak i starsi świetnie się bawili przy skocznej, porywającej do tańca muzyce. W przerwie na zmęczonych tancerzy czekały smakołyki przygotowane przez rodziców. A na zakończenie wszyscy otrzymali paczki ze słodkościami. Dziękujemy Radzie Rodziców za trud przygotowań i poświęcony czas. 

 

 

„Hej! Gerwazy! Daj gwintówkę, niechaj strącę tę makówkę” - kto komu szykuje zemstę?

23 stycznia 2019 r. uczniowie z klas: VI-VIII i III c gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe do Teatru „Maska” w Rzeszowie. Młodzież obejrzała przedstawienie pt. „Zemsta” w reżyserii Pawła Aignera. Historia dwóch szlachciców -  Cześnika i Rejenta, którzy mieszkają w jednym zamku i szukają coraz to nowych sposobów, by sobie dokuczyć to dzieło często wystawiane na scenach teatrów. Pomyślne zakończenie – ślub Wacława (syna Rejenta)  i Klary (bratanicy Cześnika), które kładzie kres waśni sąsiadów,  sprawia, że przedstawienie ogląda się bardzo dobrze. Warto zauważyć, że tekst komedii został napisany przez Aleksandra Fredrę  w 1833 roku, ale reżyser- Paweł Aigner uwspółcześnił je, akcentując polskie wady narodowe. Sztuka jednocześnie śmieszy i zmusza do refleksji. „Z czego się śmiejecie? Z  siebie samych się śmiejecie!” powiedziałby Mikołaj Gogol.

 

Wspaniałe wspomnienia ze spektaklu „Akademia Pana Kleksa”

16 stycznia 2019 roku uczniowie z klas: I -IV wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe do Teatru „Maska” w Rzeszowie. Obejrzeli piękne przedstawienie w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Na szczególną uwagę zasługiwały wspaniałe kreacje aktorskie: Henryka Hryniewickiego (Ambroży Kleks), Macieja Owczarka (szpak Mateusz), Andrzeja Piecucha (golarz Filip) i  Jerzego Dowgiałły (Alojzy Kukuryk). Spektakl prezentował  historię Adasia Niezgódki, który został wysłany przez rodziców do Akademii prowadzonej przez Ambrożego Kleksa. Perypetie bohaterów zaciekawiły widzów, wzruszyły i rozbawiły. Całość dopełniła niezwykle kolorowa scenografia (Justyna Bernadetta Banasiak) oraz budująca wyjątkowy nastój muzyka (Łukasz Damrych, Andrzej Korzyński). Ten spektakl na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

„Dzielmy opłatek – Chleb Miłości” – spotkanie wigilijne

20 grudnia Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy Obsługi oraz jak zawsze mile widziani Goście zgromadzili się w sali gimnastycznej, by uczestniczyć w spotkaniu opłatkowym. Dyrektor Halina Sobek serdecznie powitała zebranych, a następnie złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Z kolei uczniowie klas V-VIII zaprezentowali program słowno-muzyczny zatytułowany „Dzielimy opłatek – Chleb Miłości”.

Czytaj więcej: „Dzielmy opłatek – Chleb Miłości” – spotkanie wigilijne

Świąteczna wizyta w ZOL

19 grudnia uczniowie klas V-VIII pod opieką Ewy Kuchy i Bogusławy Szylar odwiedzili mieszkańców Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego w Handzlówce, by podzielić się radością nadchodzących świat Bożego Narodzenia i zaprezentować program słowno-muzyczny „Dzielimy opłatek – Chleb Miłości”. Recytowane teksty, śpiewane i grane kolędy z pewnością wlały nieco nadziei w serca starszych ludzi, zmagających się każdego dnia z własną niemocą i cierpieniem. Życzenia wielkiej cierpliwości i siły skierowane zostały również do Personelu, który wykonuje jakże trudną i odpowiedzialną pracę. 

 

Klasowe spotkania opłatkowe

Szkoła- to nasz drugi dom. Zaś koleżanki , koledzy i nauczyciele – to nasza szkolna rodzina. Dlatego tradycyjnie już w wielu klasach odbywały się spotkania wigilijne. Dzieląc się opłatkiem, składaliśmy sobie najserdeczniejsze życzenia, a potem zasiedliśmy do stołu, by kosztować przyniesione łakocie. 

Z Yamahą…Tańce dworskie i irlandzkie

14 grudnia ostatni raz w tym roku kalendarzowym gościliśmy Szkołę Yamaha. Tematem audycji muzycznej były tańce dworskie i irlandzkie. Publiczność nie tylko mogła zapoznać się z historią tych tańców,  podziwiać  stroje typowe dla każdego z nich, ale również spróbować sił na parkiecie. A chętnych nie brakowało! 

„Symbole i zwyczaje Bożego Narodzenia” – lekcja muzealna

7 grudnia uczniowie klasy V uczestniczyli w ciekawej lekcji w Muzeum – Zamku w Łańcucie, której tematem były symbole i zwyczaje Bożego Narodzenia. W okazałych wnętrzach pałacowych, przy pięknie przystrojonej choince  piątoklasiści z uwagą słuchali opowieści o jakże bogatej polskiej obyczajowości związanej z tymi niezwykłymi świętami. Zachęcani przez prowadzącą zajęcia, sami też chętnie objaśniali znaczenia symboli związanych z pamiątką narodzenia Jezusa. Na koniec odbyły się warsztaty, podczas których z przygotowanych materiałów wykonywali wieńce bożonarodzeniowe. Zajęcia zorganizowała nauczycielka historii Ewa Kucha, a opiekę nad uczniami sprawowała Anna Jabłońska.    

 

Przyszedł do nas Święty Mikołaj

Nieco wcześniej, bo 5 grudnia, do uczniów klas I-III zawitał orszak  dobrego Świętego Mikołaja. Poczciwy staruszek pojawił się w otoczeniu Aniołków i ruchliwego Diabełka.  W swym worku przyniósł najmłodszym piękne zakładki do książek, które pomogli mu wykonać uczniowie klasy szóstej razem z wychowawczynią Ewą Kuchą. Wręczając je najmłodszym, zachęcił ich tym samym do czytania i rozbudzania tym samym wrażliwości oraz wyobraźni. Aby nieco osłodzić trudy szkolnego dnia, Aniołki poczęstowały cukierkami niezwykle przejęte dzieci. Zbudowany ich postawą Mikołaj obiecał, że za rok znów przybędzie z wizytą.  

 

Z Dzikich Pól do kultury masowej” – lekcja muzealna

23 listopada uczniowie klasy VII uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum – Zamku w Łańcucie. W kończącym się roku jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę wybrany temat: „Z Dzikich Pól do kultury masowej. O Sarmacji i sarmatach opowieść” okazał się bardzo pouczający. Siódmoklasiści mieli okazję do refleksji na temat czym dla nich jest Ojczyzna i w jaki sposób współcześnie można okazywać postawę patriotyzmu. Zajęcia zorganizowała nauczycielka historii Ewa Kucha, a opiekę nad uczniami sprawowała Bogusława Szylar. 

Podkategorie