Wywiadówka półroczna

31 stycznia odbyła się wywiadówka, podczas której dyrektor Halina Sobek dokonała podsumowania pracy szkoły w I półroczu. Następnie wychowawcy poszczególnych klas przekazali rodzicom szczegółowe informacje na temat osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz wyników zachowania. 

Zabawę choinkową czas zacząć!

26 stycznia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zabawie choinkowej, którą tradycyjnie zorganizowała Rada Rodziców. Zarówno młodsi, jak i starsi świetnie się bawili przy skocznej, porywającej do tańca muzyce. W przerwie na zmęczonych tancerzy czekały smakołyki przygotowane przez rodziców. A na zakończenie wszyscy otrzymali paczki ze słodkościami. Dziękujemy Radzie Rodziców za trud przygotowań i poświęcony czas. 

 

 

„Hej! Gerwazy! Daj gwintówkę, niechaj strącę tę makówkę” - kto komu szykuje zemstę?

23 stycznia 2019 r. uczniowie z klas: VI-VIII i III c gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe do Teatru „Maska” w Rzeszowie. Młodzież obejrzała przedstawienie pt. „Zemsta” w reżyserii Pawła Aignera. Historia dwóch szlachciców -  Cześnika i Rejenta, którzy mieszkają w jednym zamku i szukają coraz to nowych sposobów, by sobie dokuczyć to dzieło często wystawiane na scenach teatrów. Pomyślne zakończenie – ślub Wacława (syna Rejenta)  i Klary (bratanicy Cześnika), które kładzie kres waśni sąsiadów,  sprawia, że przedstawienie ogląda się bardzo dobrze. Warto zauważyć, że tekst komedii został napisany przez Aleksandra Fredrę  w 1833 roku, ale reżyser- Paweł Aigner uwspółcześnił je, akcentując polskie wady narodowe. Sztuka jednocześnie śmieszy i zmusza do refleksji. „Z czego się śmiejecie? Z  siebie samych się śmiejecie!” powiedziałby Mikołaj Gogol.

 

Wspaniałe wspomnienia ze spektaklu „Akademia Pana Kleksa”

16 stycznia 2019 roku uczniowie z klas: I -IV wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe do Teatru „Maska” w Rzeszowie. Obejrzeli piękne przedstawienie w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Na szczególną uwagę zasługiwały wspaniałe kreacje aktorskie: Henryka Hryniewickiego (Ambroży Kleks), Macieja Owczarka (szpak Mateusz), Andrzeja Piecucha (golarz Filip) i  Jerzego Dowgiałły (Alojzy Kukuryk). Spektakl prezentował  historię Adasia Niezgódki, który został wysłany przez rodziców do Akademii prowadzonej przez Ambrożego Kleksa. Perypetie bohaterów zaciekawiły widzów, wzruszyły i rozbawiły. Całość dopełniła niezwykle kolorowa scenografia (Justyna Bernadetta Banasiak) oraz budująca wyjątkowy nastój muzyka (Łukasz Damrych, Andrzej Korzyński). Ten spektakl na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

„Dzielmy opłatek – Chleb Miłości” – spotkanie wigilijne

20 grudnia Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy Obsługi oraz jak zawsze mile widziani Goście zgromadzili się w sali gimnastycznej, by uczestniczyć w spotkaniu opłatkowym. Dyrektor Halina Sobek serdecznie powitała zebranych, a następnie złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Z kolei uczniowie klas V-VIII zaprezentowali program słowno-muzyczny zatytułowany „Dzielimy opłatek – Chleb Miłości”.

Czytaj więcej: „Dzielmy opłatek – Chleb Miłości” – spotkanie wigilijne

Świąteczna wizyta w ZOL

19 grudnia uczniowie klas V-VIII pod opieką Ewy Kuchy i Bogusławy Szylar odwiedzili mieszkańców Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego w Handzlówce, by podzielić się radością nadchodzących świat Bożego Narodzenia i zaprezentować program słowno-muzyczny „Dzielimy opłatek – Chleb Miłości”. Recytowane teksty, śpiewane i grane kolędy z pewnością wlały nieco nadziei w serca starszych ludzi, zmagających się każdego dnia z własną niemocą i cierpieniem. Życzenia wielkiej cierpliwości i siły skierowane zostały również do Personelu, który wykonuje jakże trudną i odpowiedzialną pracę. 

 

Klasowe spotkania opłatkowe

Szkoła- to nasz drugi dom. Zaś koleżanki , koledzy i nauczyciele – to nasza szkolna rodzina. Dlatego tradycyjnie już w wielu klasach odbywały się spotkania wigilijne. Dzieląc się opłatkiem, składaliśmy sobie najserdeczniejsze życzenia, a potem zasiedliśmy do stołu, by kosztować przyniesione łakocie. 

Z Yamahą…Tańce dworskie i irlandzkie

14 grudnia ostatni raz w tym roku kalendarzowym gościliśmy Szkołę Yamaha. Tematem audycji muzycznej były tańce dworskie i irlandzkie. Publiczność nie tylko mogła zapoznać się z historią tych tańców,  podziwiać  stroje typowe dla każdego z nich, ale również spróbować sił na parkiecie. A chętnych nie brakowało! 

„Symbole i zwyczaje Bożego Narodzenia” – lekcja muzealna

7 grudnia uczniowie klasy V uczestniczyli w ciekawej lekcji w Muzeum – Zamku w Łańcucie, której tematem były symbole i zwyczaje Bożego Narodzenia. W okazałych wnętrzach pałacowych, przy pięknie przystrojonej choince  piątoklasiści z uwagą słuchali opowieści o jakże bogatej polskiej obyczajowości związanej z tymi niezwykłymi świętami. Zachęcani przez prowadzącą zajęcia, sami też chętnie objaśniali znaczenia symboli związanych z pamiątką narodzenia Jezusa. Na koniec odbyły się warsztaty, podczas których z przygotowanych materiałów wykonywali wieńce bożonarodzeniowe. Zajęcia zorganizowała nauczycielka historii Ewa Kucha, a opiekę nad uczniami sprawowała Anna Jabłońska.    

 

Przyszedł do nas Święty Mikołaj

Nieco wcześniej, bo 5 grudnia, do uczniów klas I-III zawitał orszak  dobrego Świętego Mikołaja. Poczciwy staruszek pojawił się w otoczeniu Aniołków i ruchliwego Diabełka.  W swym worku przyniósł najmłodszym piękne zakładki do książek, które pomogli mu wykonać uczniowie klasy szóstej razem z wychowawczynią Ewą Kuchą. Wręczając je najmłodszym, zachęcił ich tym samym do czytania i rozbudzania tym samym wrażliwości oraz wyobraźni. Aby nieco osłodzić trudy szkolnego dnia, Aniołki poczęstowały cukierkami niezwykle przejęte dzieci. Zbudowany ich postawą Mikołaj obiecał, że za rok znów przybędzie z wizytą.  

 

Z Dzikich Pól do kultury masowej” – lekcja muzealna

23 listopada uczniowie klasy VII uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum – Zamku w Łańcucie. W kończącym się roku jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę wybrany temat: „Z Dzikich Pól do kultury masowej. O Sarmacji i sarmatach opowieść” okazał się bardzo pouczający. Siódmoklasiści mieli okazję do refleksji na temat czym dla nich jest Ojczyzna i w jaki sposób współcześnie można okazywać postawę patriotyzmu. Zajęcia zorganizowała nauczycielka historii Ewa Kucha, a opiekę nad uczniami sprawowała Bogusława Szylar. 

Koncert Muzyki Rozrywkowej

14 listopada w naszej szkole odbył się Koncert Muzyki Rozrywkowej zorganizowany z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego.  Wziął w nim udział każdy, kto pasjonuje się śpiewem i chciał pokazać swój talent. Z wszystkich klas zgłosiło się 12 solistów i 3 zespoły.

Klasa I:

Dagmara Inglot, Monika Kaszowska,  Martyna Sobek

Klasa II:

Jagódka Homenda, Asia Pondel ,  Emilka Szydlik

Klasa III:

Emilka Cwynar

Klasa IV:

Nikola Blajer

Klasa V:

Jakub Kuźniar oraz Maja Dyrda, Ewelina Rajzer i Julia Sobek

Klasa VI:

Bartek Balawender, Błażej Cwynar, Maciek Kuźniar i Karol Rajzer

Klasa VII:

Julia Kasprowicz i Estera Kołucka

Klasa VIII:

Julia Homenda, Ola Król, Ola Kuźniar.

Uczestnicy otrzymali nagrody w postaci słodyczy oraz ogromne brawa. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na kolejnych koncertach i konkursach!

Aleksandra Król

 

Dla Niepodległej...

W bieżącym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji obchodziliśmy uroczyście to niezwykłe święto. 9 listopada 2018 r. zgromadziliśmy się w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej naszej szkoły. Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. 

Czytaj więcej: Dla Niepodległej...

W Muzeum Bombki Choinkowej

 W dniu 30 października 2018r. uczniowie klas I, II, III oraz kilkoro uczniów z klasy V wzięło udział w autokarowej wycieczce szkolnej do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Dzieci oprócz zwiedzania muzeum i podziwiania przepięknych eksponatów obserwowały produkcję bombek, uczestniczyły w warsztatach, podczas których własnoręcznie ozdabiały bombkę według własnego pomysłu. W drodze powrotnej odwiedziły Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, gdzie zwiedzały: terminal pasażerski, taras widokowy, przeszli kontrolę bezpieczeństwa oraz podziwiali samochody i wyposażenie Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

 

„Ze sztalugą w okopach” – lekcja muzealna

23 października uczniowie klasy VI razem z wychowawczynią Ewą Kuchą wybrali się  do Muzeum-Zamku w Łańcucie, by uczestniczyć w ciekawych zajęciach muzealnych : „Ze sztalugą w okopach”. Zostały one zorganizowane na wystawie czasowej w niepowtarzalnych wnętrzach wielkiej jadalni, a zgromadzone tam unikatowe eksponaty ukazywały walkę o niepodległość przez pryzmat twórczości żołnierzy – Legionistów. Działalność artystyczna pozwoliła im bowiem choć na chwilę zapomnieć o walce, trudach wojowania  i śmierci towarzyszy. 

„Ku Niepodległej” – ciekawa lekcja historii

19 października uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w ciekawej lekcji historii: Ku Niepodległej – opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę, którą przeprowadzili członkowie Grupy Artystycznej Rekonstrukto. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości organizatorzy przygotowali specjalny program, upamiętniający 123 lata walki Polaków o wolność. Uczestnicy nie tylko mogli zobaczyć stroje z epoki oraz kolekcje replik broni używanych przez powstańców i w czasie I wojny światowej, ale także wcielić się w role żołnierzy czy sanitariuszek. 

Obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Handzlówce

10 października społeczność Szkoły Podstawowej w Handzlówce świętowała Dzień Patrona. Uroczystość przybrała wyjątkowy charakter, bowiem zbiegła się z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Czytaj więcej: Obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Handzlówce

Rowerem po okolicy

5 października grupa miłośników dwóch kółek z klasy VII i VIII pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Macieja Kusiaka uczestniczyła w wycieczce rowerowej. Trasa wiodła przez malownicze zakątki Handzlówki, Tarnawki i Zabratówki. Piękna, słoneczna pogoda zachęcała do aktywności fizycznej, po której upieczone w ognisku kiełbaski smakowały jak nigdy.  

 

Audycja muzyczna Szkoły Jamaha

5 października uczestniczyliśmy w pierwszej w tym roku szkolnym audycji muzycznej Szkoły Yamaha. Tym razem mogliśmy poznać tajniki budowy oraz gry na różnego typu klarnetach i saksofonach. Gościem specjalnym tego spotkania był pan Łukasz Głogowski – mistrz gry na tego typu instrumentach. 

 

Planetobus w Handzlówce

1 i 2 października Handzlówka już po raz drugi gościła edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W ramach projektu „Nauka dla Ciebie”, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, „Niebo na wyciągniecie ręki!” stało się faktem.

Czytaj więcej: Planetobus w Handzlówce

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To jakże piękne i pożyteczne święto zostało ustanowione w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data zaś jest nieprzypadkowa, bo zbiega się z urodzinami Janiny Porazińskiej – cenionej autorki książek dla dzieci i młodzieży oraz założycielki poczytnych czasopism takich jak „Płomyk” czy „Płomyczek”. 

Z tej okazji nauczycielka języka polskiego Ewa Kucha wyszła z propozycją, by uczcić ten dzień wspólnym czytaniem w poszczególnych klasach wybranych ciekawych książek. 

 

Spotkanie wrześniowe z Rodzicami

20 września odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie nauczycieli z rodzicami. Dyrektor Halina Sobek przekazała zebranym informacje na temat działalności szkoły w bieżącym roku, a następnie odbyło się spotkanie z wychowawcami klas i zebranie Rady Rodziców. 

Rowerem - na spotkanie jesieni

19 września szóstoklasiści razem z nauczycielem wychowania fizycznego Maciejem Kusiakiem wybrali się na wycieczkę rowerową. Trasa ich przejazdu wiodła malowniczymi wzgórzami i dolinami Handzlówki oraz jej okolic. Dało się zauważyć, że złota polska jesień zbliża się szybkimi krokami. Wytrwałych amatorów jazdy na rowerze nie zniechęcił nawet deszczyk, który od czasu do czasu kapał z pojawiającej się niewielkiej chmurki. 

 

Nowy rok szkolny czas zacząć

3 września po Mszy Świętej spotkaliśmy się w murach szkoły, by pożegnać wakacje i uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny 2018/2019. Nie zabrakło skocznych piosenek i rymowanych wierszy. Podczas okolicznościowego spotkania przyjęliśmy też w poczet uczniów naszej szkoły czternaścioro pierwszoklasistów. Pewnie trochę obawiali się wielkiego ołówka, którym pani Dyrektor dokonywała tego jedynego w swoim rodzaju aktu. Ale szybko na ich twarzach zajaśniał uśmiech. Tym bardziej, że starsi koledzy deklarowali im swoją pomoc i wsparcie w razie jakichkolwiek problemów. 

Wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom Obsługi życzymy powodzenia na najbliższych 10 miesięcy. 

 

Uroczystości dożynkowe w Handzlówce

26 sierpnia odbyły się w Handzlówce dożynki gminne, podczas których zaprezentowali się również młodzi mieszkańcy wsi. Na część artystyczną w wykonaniu uczniów klas V-VIII i absolwentów Gimnazjum złożył  się program słowno-muzyczny zatytułowany „Jestem Polakiem”.

Czytaj więcej: Uroczystości dożynkowe w Handzlówce

Naukobus w Handzlówce

W dniach 10-11 maja 2018 r. do Handzlówki przyjechał Naukobus. W sali sportowej Szkoły Podstawowej można było  przeprowadzić eksperymenty naukowe dzięki 20 interaktywnym  eksponatom oraz pomocy trojga edukatorów. Stało się tak za sprawą Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które realizują projekt ph.: „ Nauka dla Ciebie”. Nowoczesne laboratorium mobilne ma zachęcać dzieci i młodzież do samodzielnego działania, poznawania świata i rządzących nim praw. W 2018 roku twórcy projektu zamierzają dotrzeć Naukobusem do 140 małych miejscowości w Polsce.

Uroczystego otwarcia wystawy w Szkole Podstawowej w Handzlówce dokonali: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Handzlówce – Halina Sobek, Stanisław Kruczek – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Wójt Gminy Łańcut – Zbigniew Łoza, Sołtys Handzlówki – Jakub Czarnota, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Albigowej – Adam Hoły. W zajęciach aktywnie uczestniczyli  uczniowie z Handzlówki, Albigowej, Cierpisza oraz dzieci z Przedszkola Artystyczno-Językowego  „Nutka” w Łańcucie. Po godzinie 14.00 wystawa była czynna dla mieszkańców Handzlówki, a także  okolicznych miejscowości. Trzeba powiedzieć, że cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających, dorosłych i dzieci. Organizatorami  i gospodarzami tego wydarzenia naukowego byli: Halina Sobek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w  Handzlówce oraz Jakub Czarnota – Sołtys Handzlówki.

 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

27 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się okolicznościowy apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klas: IV-VII zaprezentowali program artystyczny związany tematycznie z uroczystością. Młodzież do występu przygotowały panie: Alicja Grad, Ewa Kucha, Bogusława Szylar.

"Góra Grosza" 2018

W bieżącym roku szkolnym, już po raz kolejny w naszej szkole, organizowana była akcja pod hasłem: „Góra Grosza”.  Członkowie samorządu szkolnego zbierali do puszek drobne pieniądze, które później były liczone. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Dzięki  naszemu zaangażowaniu i chęci pomocy udało nam się zebrać kwotę: 349 zł 22 gr. Cieszymy się, że udało nam się uzbierać tak dużą sumę, która została przekazana na pomoc potrzebującym dzieciom. Mamy nadzieję, że w następnych latach zaangażowanie będzie równie duże.

Maja Cieszyńska

 

Mam Talent !

Dnia 9 kwietnia 2018 r. odbył się w naszej szkole spóźniony Dzień Wiosny. Z okazji tego święta Samorząd Szkolny zorganizował konkurs pt.: ,,Mam Talent’’oraz wyjazd do kina dla starszych klas. Do konkursu przystąpiło wielu uczniów, którzy chcieli zaprezentować swoje umiejętności. 

Oto wyniki konkursu:

Zwycięzcy konkursu ,,Mam Talent’’

Klasy I-III

1.Kategoria ,,Małe formy artystyczne’’:

I miejsce ex aequo:

   Klaudia Dachowska, kl. III : taniec

   Jagoda Homenda, kl. I : śpiew

II miejsce :

   Kamila Dudek, kl. I : gra na instrumencie

III miejsce ex aequo:

   Anna Magryś, kl. III : śpiew

   Duet: Amelia Bar, kl. III i Maja Szymańska, 

kl. III : śpiew

Wyróżnienia: 

   Emilia Szydlik, kl. I : śpiew

   Emilia Cwynar, kl. II : śpiew

2.Kategoria: ,, Prace plastyczne ”:

I miejsce ex aequo:

   Kinga Szubart, kl. III

   Mateusz Lenar, kl. III

II miejsce:

   Maja Szymańska, kl. III

III miejsce:

   Joanna Pondel, kl. I 

Wyróżnienia:

    Amelia Bar, kl. III

    Wiktoria Bartman, kl. III

 

Klasy IV-VII

       I miejsce ex aequo:

           Jakub Kuźniar, kl. IV: gra na instrumencie

           Duet Imagination: Aleksandra Król, kl. VII: śpiew  i Julia Homenda, kl. VII: układ akrobatyczny 

      II miejsce:

          Aleksandra Kuźniar, kl. VII: gra na instrumencie

     III miejsce ex aequo:

         Julia Sobek, kl. IV: śpiew 

         Szymon Pelc, kl. IV: gra na instrumencie

Słodkie upominki za udział w konkursie otrzymały:

         Maja Dyrda, kl. IV

         Ewelina Rajzer, kl. IV

         Patrycja Pelc, kl. VI 

 

Aleksandra Kuźniar

   

 

 

 

Kolejne spotkanie z "Yamahą"

4 kwietnia mogliśmy uczestniczyć w audycji prowadzonej przez nauczycieli Szkoły Muzycznej „Yamaha”. Panowie - Mateusz Płonka i Artur Bradliński zaprezentowali  instrumenty dęte i klawiszowe: akordeon klawiszowy, guzikowy i basowy oraz harmonijkę ustną. Niezwykłymi umiejętnościami muzycznymi zafascynowali uczniów i nauczycieli.  

Pokaz street dance

27 marca w ramach audycji Szkoły Muzycznej „Yamaha” mogliśmy obejrzeć  prezentację – Michała Samborskiego i Mateusza Dragana -  instruktorów ze Szkoły Tańca „Street Life” z Rzeszowa. Panowie w niezwykle dynamiczny sposób poprowadzili zajęcia, zainteresowali i zachęcili do tańca wielu ochotników. Zaprezentowali style taneczne:  popping, braeakdance i hip hop. Niezwykłe umiejętności prowadzących oraz ich poczucie humoru  wprawiły wszystkich w radosny nastrój. Czekamy na następną audycję…

Rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży

W dniach od 21-23 marca odbyły się w Handzlówce rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży. Tematem przewodnim spotkań było hasło: „Duch Święty pomaga nam odkryć miłość Boga w sobie”. Zajęcia prowadzili:  ks. rekolekcjonista – Robert Ryba wraz z animatorem oraz ks. proboszcz Jan Bocek. Pierwszego dnia  rozważaliśmy temat dotyczący tego, jak miłość pomaga w osiągnięciu świętości.  Uczestniczyliśmy w spotkaniu w kościele, a następnie w szkole namalowaliśmy kolejne stacje drogi krzyżowej. Drugiego dnia obejrzeliśmy film i zastanawialiśmy się nad tym, co stanowi przeszkodę w nawiązaniu szczerej relacji z Bogiem, a później uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi krzyżowej. Trzeciego dnia rekolekcji wysłuchaliśmy nauki o tym, jak dobre uczynki pomagają osiągnąć świętość, a także obejrzeliśmy film pt. „Jesteś wyjątkowy”. Na zakończenie uczestniczyliśmy we Mszy świętej z błogosławieństwem rekolekcyjnym. Był to dla nas bardzo dobry moment, by zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad swoim życiem i przygotować się lepiej do zbliżającej się Wielkanocy.

"Kopciuszek"... z Głuchowa

19 lutego obejrzeliśmy ciekawy spektakl musicalowy pt. „Kopciuszek” , który na naszej szkolnej scenie zaprezentowali młodzi artyści z Głuchowa. Na co dzień pod kierunkiem  instruktorów rozwijają talenty aktorskie, wokalne i taneczne  w zespołach działających w Ośrodku Kultury w Głuchowie. Swoim występem sprawili nam wielką radość i dostarczyli nowych, artystycznych przeżyć. Dziękujemy! 

 

Zabawa dla dzieci i młodzieży

27 stycznia, jak przystało na karnawał,  uczniowie klas I-III i IV-VII uczestniczyli w  zabawie choinkowej. Młodsi zadbali o to, by włożyć na tę okazję jakiś wyjątkowy kostium. Starsi zaś postawili na elegancję i swobodę stroju. Na zmęczonych tańcem, czekał suto zastawiony bufet. Każdy uczeń otrzymał też paczkę ze słodkościami. Dziękujemy pięknie Radzie Rodziców za zorganizowanie imprezy, która od wielu lat wpisana jest w tradycje naszej szkoły. 

Nie ma to jak Babcia i Dziadek !

24 stycznia z wielką radością gościliśmy w murach naszej szkoły Babcie i Dziadków. Chcieliśmy podziękować  w ten sposób za wszelkie dobro, które otrzymujemy od Nich każdego dnia. Z tej okazji uczniowie klas IV-VII przygotowali program  artystyczny, na który złożyły się dwie scenki: „Nie ma to, jak Babcia i Dziadek” i „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Na zakończenie czwartoklasiści zaprezentowali pełną humoru bajkę o przygodach sympatycznego Kubusia Puchatka, który każdy dzień zaczynał od małego co nieco. Nasi goście również mogli posmakować słodkości, które zaserwowała Rada Rodziców. Program artystyczny przygotowały: Alicja Grad,  Ewa Kucha, Anna Jabłońska i Bogusława Szylar. 

Spotkanie opłatkowe

W czwartkowy poranek  - 21 grudnia społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej, by wspólnie uczcić zbliżające się Boże Narodzenie i Nowy Rok. Młodzież z gimnazjum zaprezentowała program słowno-muzyczny, na który złożyły się okolicznościowe komentarze, wiersze i kolędy (uczniów do występu przygotowały panie – Jolanta Szpunar, Sylwia Cieszyńska). Po akademii przyszedł czas na życzenia, które złożyli  dyrektorzy- Halina Sobek i Adam Hoły. Później ks. Jan Bocek pobłogosławił opłatki, które łamaliśmy, przekazując sobie wzajemnie serdeczności. Była to dla nas niezwykle radosna chwila, zapowiedź wspaniałego, długo wyczekiwanego Bożego Narodzenia…

Witajcie w naszej bajce

13 grudnia nie był zwykłym dniem w naszej szkole, gdyż przenieśliśmy się wówczas do niesamowitego świata bajek. W tę niesamowitą podróż wyruszyli wszyscy uczniowie naszej społeczności. Każda klasa przygotowała scenkę z wybranej przez siebie bajki. Poszczególne klasy zaprezentowały fragmenty z:

Kl I – „Jarzębinki”

Kl II- „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”

Kl III- „Jasia i Małgosi”

Kl IV- „Kubusia Puchatka”

Kl V-„Kopciuszka”

Kl VI – „Piratów z Karaibów”

Kl VII – „Smurfów”.

Szczególne brawa należą się Pani Gabrieli Trojnar, która wspólnie ze swoją klasą zaprezentowała swój aktorski talent.

Lecz to nie jedyne atrakcje jakie zostały przewidziane tego dnia. Członkinie Samorządu Uczniowskiego Aleksandra Król i Oliwia Kuźniar przygotowały i przeprowadziły konkursy o tematyce bajkowej. Oliwia przygotowała quiz wiedzy o postaciach z bajek dla klas I-III, a Ola konkurs ph „Jaka to melodia?” dla kolegów i koleżanek z klas IV-VII. Oczywiście dotyczył on piosenek z bajek. 

W poszczególnych grupach wiekowych wyniki konkursów przedstawiały się następująco:

Klasy I-III

1 miejsce – klasa I

2 miejsce – klasa III

3 miejsce – klasa II

Klasy IV-VII:

1 miejsce – klasa VII

2 miejsce – klasa IV

3 miejsce – klasa V

4 miejsce – klasa VI

Oczywiście nie o miejsca tutaj chodziło, tylko o dobra zabawę, której nie brakowało. Mamy nadzieję, że to pierwszy, ale nie ostatni  dzień  z tej serii. 

Impreza została zorganizowana z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i dzięki ogromnemu zaangażowaniu Aleksandry Król, Oliwii Kuźniar i Aleksandry Kuźniar.

 

 

Anna Jabłońska

 

Mikołajki czas zacząć!

6 grudnia od rana w większości klas rozpoczęło się mikołajkowe szaleństwo. Korytarzami przemykali uczniowie niosący pięknie zapakowane prezenty. Jedni zerkali na drugich, chcąc przeniknąć wzrokiem ich tajemniczą zawartość. Ale dopiero w klasie zaczęły się prawdziwe emocje! Wręczanie, oglądanie, smakowanie… Jakby tego jeszcze było mało, wszystkie grzeczne dzieci (bo tylko takie uczą się w naszej szkole) odwiedził barwny orszak z Mikołajem w roli głównej. Serdecznie dziękujemy Mikołajowi za słodycze,  a jego pomocnikom za smaczne wypieki!

 

 

Ćwiczenia próbnej ewakuacji

1 grudnia odbyła się próbna ewakuacja, której celem było  zapoznanie uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w razie wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenie dla życia i zdrowia. Po usłyszeniu sygnału dźwiękowego wszyscy bardzo sprawnie zebrali się na wyznaczonym miejscu przed budynkiem szkoły, a  mł. bryg. Paweł Glac z  PSP w Łańcucie przyjął meldunek i podsumował przeprowadzoną ewakuację. 

 

Zabawa andrzejkowa

Dnia 29 listopada 2017 r. odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Szkolny. Na początku spotkania otwarto karaoke, które zyskało sympatię uczestników zabawy. Następnie uczennice z klasy VII uczyły młodsze dzieci tańców, takich jak np. country i belgijka. Odbyły się też konkursy kręcenia na hula-hoopie. Na koniec uczniowie uczestniczyli w turnieju „Jaka to melodia?”. Oczywiście nie obyło się bez tańców i dobrej muzyki. Była to udana dyskoteka i wszyscy świetnie się bawili.

 

                                               Aleksandra Kuźniar

 

Ta, co nie zginęła

10 listopada, w przeddzień 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, młodzież naszej szkoły oraz klas gimnazjalnych uczestniczyła w uroczystym apelu. Teksty komentarzy i wierszy podkreślały wielkie poświecenie wielu pokoleń naszych przodków, którzy nie szczędzili starań, by Ojczyzna znów była wolna. Uroczystość przygotowały: Alicja Grad, Bogusława Szylar, Ewa Kucha i Małgorzata Wołk. 

Spełniły się nasze marzenia

14 listopada br. w Szkole Podstawowej w Handzlówce odbyła się długo oczekiwana przez całą miejscową społeczność uroczystość oddania do użytku nowej sali gimnastycznej. Przypadła ona w szczególnym momencie historii zarówno szkoły, jak i całej wsi. Bowiem w 2017 r. obchodzimy 120 rocznicę powstania w Handzlówce Publicznej Szkoły Ludowej. Tak więc udostępnienie do użytku nowoczesnego obiektu sportowego przydaje temu jubileuszowi szczególnego blasku i wpisuje się w bogatą tradycję szkoły.

W tym jakże ważnym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: przedstawiciel Ministerstwa Sportu i Turystyki Marcin Kaczmarczyk, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski,  Starosta  Łańcucki Adam Krzysztoń , reprezentujący Burmistrza Miasta Łańcut Grzegorz Paczocha, Wójt Gminy Łańcut Zbigniew Łoza, Przewodniczący Rady Gminy Roman Skomra, Sekretarz Gminy Łańcut Marek Jucha,  Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Monika Piątek, Wójtowie zaprzyjaźnionych Gmin Białobrzegi i Czarna Franciszek Masłoń i Edward Dobrzański, Radni Gminy Łańcut z Małgorzatą Magryś na czele, sołtys wsi Handzlówka Jakub Czarnota,  dyrektor Centrum Oświaty Gminy Łańcut Aleksandra Rosół, Prezes Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka Aleksander Kuźniar, dyrektorzy szkół i przedszkoli ,przewodnicząca Rady Rodziców Ewelina Kuźniar oraz zaproszeni rodzice, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających w Handzlówce , zaproszeni goście oraz uczniowie i nauczyciele zarówno szkoły podstawowej, jak i oddziałów  gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Albigowej. Nie mogło także zabraknąć projektantów – Wojciecha Frączka i Tomasza Blinowskiego;  wykonawców tej inwestycji – Franciszka Hołyszki  Dyrektora Zarządu Przedsiębiorstwa Usługowo-Budowlanego oraz inspektorów nadzoru budowlanego: Bartłomieja Stawiarza, Jana Daszykowskiego i Andrzeja Pecucha.

Ceremoniał szkoły nakazuje, aby w tak uroczystych wydarzeniach brał udział poczet sztandarowy. Sztandar, symbolizujący tradycję i współczesność, został ufundowany przez społeczność wsi z okazji 100-lecia szkolnictwa w Handzlówce. Podnosi on rangę różnych uroczystości szkolnych, państwowych i środowiskowych, a ceremoniał z nim związany uczy poszanowania symboli narodowych i szkolnych. Jego posiadanie zobowiązuje zarówno uczniów jak i nauczycieli do kontynuowania chlubnych , już 120-letnich, tradycji naszych przodków. Jest swoistym wyzwaniem do sumiennej pracy, kształtowania  charakterów, poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.

Po uroczystej Mszy Świętej odprawionej w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła przez ks. proboszcza Jana Bocka i byłego proboszcza bardzo mocno związanego z Handzlówką ks. Stanisława Turonia udaliśmy się w ustalonym szyku przed nowy budynek. Tu nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali: Dyrektor Departamentu w Ministerstwie Sportu i Turystyki  Marcin Kaczmarczyk, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej  Kazimierz Gołojuch, wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie  Monika Piątek, Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Wójt Gminy Łańcut Zbigniew Łoza, Przewodniczący Rady Gminy  Roman Skomra i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Handzlówce Halina Sobek.

Po powitaniu szacownych gości przez dyrektor Halinę Sobek, ks. Jan Bocek dokonał poświecenia nowo oddanego budynku oraz krzyży, które umieszczone zostały na ścianach w tej części szkoły.

Z kolei głos zabrał Wójt Gminy Łańcut Zbigniew Łoza. W swoim wystąpieniu przypomniał okoliczności towarzyszące powstaniu sali oraz historię jej budowy. Zwrócił także uwagę na koszt tej inwestycji oraz pozyskane dofinansowanie z funduszy europejskich.

Następnie głos zabrali nasi goście. Gratulując oddania do użytku tak pięknej sali, wyrażali także uznanie za ogromny trud i zaangażowanie wszystkim, którzy przyczynili się do budowy tego nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu. Tak więc pełne ciepła i serdeczności słowa pod adresem władz Gminy Łańcut, Dyrekcji Szkoły, projektantów i wykonawców inwestycji przewijały się w wypowiedziach Marcina Kaczmarczyka, wizytator Moniki Piątek, prof.  Tadeusza Markowskiego, Starosty Adama Krzysztonia,  Przewodniczącego Rady Gminy Romana Skomry, Eweliny Kuźniar- Przewodniczącej Rady Rodziców, Aleksandra Kuźniara Prezesa SPiRWH, Wójta Edwarda Dobrzańskiego, Marii Buk-Kalinowskiej –reprezentującej Dyrektorów szkół i przedszkoli, Jakuba Czarnoty, Iwony Boneckiej – Prezesa Klubu Sportowego „Grom-Szik” w Handzlówce oraz Jerzego Mizgały – Prezesa Wojskowego Koła Łowieckiego „Rogacz” w Rzeszowie. Pan Grzegorz Paczocha – Kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Łańcuta przekazał gratulacje w imieniu Burmistrza Miasta, a Dyrektor Halina Sobek odczytała życzenia od Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart. Wiele pochlebnych, ciepłych słów skierowanych zostało także do nauczyciela wychowania fizycznego – Macieja Kusiaka, który pomimo bardzo skromnej do tej pory bazy lokalowej potrafił prowadzić swoich wychowanków do licznych sukcesów sportowych, o czym świadczyć mogły wyeksponowane na sali liczne sportowe trofea.

Warto podkreślić, że nasi Goście okazali się niezwykle hojni, gdyż ofiarowali szkole mnóstwo wartościowych upominków. Na brak solidnych piłek nie możemy już narzekać.

Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjalnej. Wychowankowie pań: Alicji Grad, Bogusławy Szylar i Ewy Kuchy w pierwszej części zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony 120 –letniej historii szkoły i osobie  jej Patrona- ks. Władysława Krakowskiego. Czytane przez nich komentarze , recytowane wiersze i śpiewane piosenki wyrażały myśl zawartą w haśle:  „Szanujemy przeszłość, tworzymy teraźniejszość , wierzymy w przyszłość”. Na druga część programu złożyła się scenka pt. „W zdrowym ciele- zdrowy duch” oraz układy taneczne w wykonaniu uczennic klasy II gimnazjalnej i cheerliderek „Atomówki” trenujących przy Ośrodku Kultury w Handzlówce pod okiem Katarzyny Szmuc- instruktorka zumby.

Na zakończenie uroczystości Dyrektor Halina Sobek  jeszcze raz podziękowała wszystkim, którzy dostrzegli potrzebę wybudowania w Handzlówce nowoczesnej sali gimnastycznej oraz tym, którzy ją zaprojektowali i mozolnie dzień po dniu budowali. Podziękowała także Gronu Pedagogicznemu, wszystkim pracownikom szkoły, Rodzicom i Uczniom za ogromne zaangażowanie i pomoc w organizacji uroczystości otwarcia sali gimnastycznej. Swoją wdzięczność wyraziła również sponsorom oraz przyjaciołom szkoły, bez których wsparcia zorganizowanie tak wielkiej uroczystości byłoby niezwykle trudne. Podziękowała więc:  Ewelinie Kuźniar – Przewodniczącej Rady Rodziców, Radzie Rodziców i  Rodzicom;  Tadeuszowi Szydlikowi –właścicielowi Lokalu „Gościniec nad Sawą”; ks. proboszczowi Janowi Bockowi; Małgorzacie Magryś – Radnej wsi Handzlówka i zarazem Prezesowi „Zagrody Handzlowianka”;  Jakubowi Czarnocie Sołtysowi wsi;  Andrzejowi Łobazie- Dyrektorowi Centrum Kultury Gminy Łańcut;  Krystynie Trojnar – Prezesowi Akcji Katolickiej w Handzlówce.

Dyrektor  poprosiła zebranych, by dokonali wpisu do kroniki budowy sali gimnastycznej, która została wyłożona w holu.

Na zakończenie uroczystości zachęciła Gości do zwiedzenia dolnej części obiektu i przejścia do sąsiadującego ze szkołą lokalu „Gościniec nad Sawą” , gdzie przewidziano spotkanie okolicznościowe.

Aby umożliwić społeczności lokalnej obejrzenie nowego obiektu, Wójt Zbigniew Łoza oraz Dyrektor Halina Sobek zaprosili mieszkańców wsi i gości do zwiedzania nowego obiektu w niedzielę 19 listopada .

Spełniły się nasze marzenia!

Sport i szeroko pojęta kultura fizyczna przyczyniają się nie tylko do utrzymania dobrej kondycji, korygowania wad postawy czy rozwijania sprawności fizycznej. Sport to określony styl życia, dzięki któremu można przeciwdziałać tak niepożądanym zjawiskom jak szeroko pojęte uzależnienia.  Wspólne treningi czy gra zespołowa uczą także szlachetnego współzawodnictwa i odpowiedzialności za wyniki osiągane przez drużynę. Przyczyniają się więc do kształtowania pozytywnych cech charakteru.

Jesteśmy przekonani, że nowa, przestronna i dobrze wyposażona sala gimnastyczna stanie się aktywnie wykorzystaną przestrzenią i miejscem inspirującym do kreatywnego spędzania wolnego czasu.

 

                                                                                                          Ewa Kucha

 

                                               

A w górach już jesień …

19 października uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w jednodniowej wycieczce w Bieszczady. Szczęście nam dopisało, gdyż przez cały dzień świeciło słońce, a i temperatura pozwalała na pozostawienie ciepłych kurtek, czapek i rękawiczek, które przezornie zabraliśmy ze sobą. Naszą przygodę zaczęliśmy od wizyty w pokazowej zagrodzie żubrów w Mucznem. Wprawdzie kapryśne zwierzęta nie dały się nam podziwiać z bliskiej odległości, to jednak mieliśmy okazję zobaczyć je choćby z daleka. 

Jednak głównym  celem wycieczki było przejście trasy na Małą i Wielką Rawkę. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Ustrzykach Górnych. Droga wiodąca przez usłane różnobarwnymi liśćmi lasy niektórym z nas wydawała się trudna i męcząca. Ale wielką nagrodę za poniesiony wysiłek stanowiły przepiękne widoki, które pojawiły się przed naszymi oczyma, kiedy stanęliśmy na szczycie Małej,  a potem Wielkiej Rawki. Bieszczadzkie połoniny ukazały się w całej wspaniałej, niepowtarzalnej okazałości. Tylko natura może nas tak zadziwić swym pięknem! Nie obyło się oczywiście bez pamiątkowych zdjęć, które utrwaliły niezwykłość przeżytych chwil.

Droga powrotna wiodła trasą prowadzącą do Wetliny i niektórym z uczestników wydawała się długa i męcząca. Młodzi podróżnicy dzielnie spisali się i zdołali dotrzeć do czekającego tam autokaru. I choć niektórym dokuczał ból brzucha czy głowy lub dyskomfort wynikający z choroby lokomocyjnej, to jednak  wszyscy zgodnie orzekli, że to była udana wycieczka. Cóż, a zmagania z samym sobą podczas pokonywania kolejnych metrów sprawiły, że radość ze zdobycia bieszczadzkich szczytów była jeszcze większa. 

Wycieczkę zorganizowała pani Bogusława Szylar. 

Narodowe Czytanie – Wesele

8 września uczniowie klasy V i VII uczestniczyli w zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Handzlówce „Narodowym Czytaniu” dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”. Ponieważ pogoda dopisała, więc zebrani mogli w plenerze wsłuchiwać się w dialogi postaci, w które z powodzeniem wcielili się uczniowie klas gimnazjalnych przygotowani przez panią Sylwie Cieszyńską.

Dziękujemy za zaproszenie paniom: Marcie Preizner i Barbarze Balawender. 

Zajęcia w Muzeum Regionalnym Wsi w Handzlówce

20 czerwca uczniowie klas: IV, V i VI uczestniczyli w ciekawych i niezwykle pouczających zajęciach w Muzeum Regionalnym w Handzlówce. Czwartoklasiści obejrzeli całość zgromadzonych tu eksponatów i poznali ich historię oraz przeznaczenie. Piątoklasiści mieli okazję usłyszeć wiele istotnych informacji o  handzlowskich działaczach społecznych i dowiedzieć  się, co to znaczy służyć bliźniemu. Szóstoklasiści natomiast odbyli podróż w miniony czas, czyli spacerkiem przez XIX – wieczną wieś. Dziękujemy serdecznie Pani Jadwidze Boneckiej, która z niesłabnącym entuzjazmem przekazuje bezcenną wiedzę o przeszłości kolejnym pokoleniom młodych handzlowian. 

Audycja muzyczna Szkoły Yamaha – spotkanie z aktorem

8 czerwca uczestniczyliśmy w ostatniej w tym roku szkolnym audycji Szkoły Yamaha. Gościliśmy Pawła Gładysia – aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który w ciekawy sposób opowiedział nam o tajnikach pracy na scenie. 

 

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

7 czerwca uczniowie klas IV-VI oraz pięcioro gimnazjalistów uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do najmniejszego w Polsce, ale niezwykle urokliwego Ojcowskiego Parku Narodowego. Kryje on mnóstwo atrakcji geologicznych, przyrodniczych i kulturowych. Zachwyca pięknymi formami skalnymi, jaskiniami, starą zabudową oraz zamkami: w Ojcowie i Pieskowej Skale. Z wielką przyjemnością w ten ciepły i słoneczny dzień wędrowaliśmy Doliną Prądnika, podziwialiśmy ciekawe, ukształtowane przez samą naturę skały m.in. : Maczugę Herkulesa, Igłę Deotymy, Bramę Krakowską. Wiele cennych informacji przyrodniczych uzyskaliśmy podczas zwiedzania bardzo nowocześnie urządzonego Muzeum Przyrodniczego w Ojcowie. Ale największe emocje czekały na nas w Jaskini Ciemnej, która została właśnie tak nazwana nie przez przypadek. Z pewnością długo pamiętać będziemy wędrówkę ze świecami przez mroczną i zimną jaskinię. A przywiezione pamiątki? One niewiele powiedzą nam o tych pięknych miejscach. Wycieczkę zorganizowała Alicja Grad, a opiekę nad uczestnikami sprawowali: Ewa Kucha, Maciej Kusiak i Bogusława Szylar. 

Żyjcie długie lata Kochani Rodzice!

30 maja gościliśmy Rodziców, którzy przyjęli zaproszenia do wspólnego świętowania Dnia Mamy i Taty w szkolnych murach . Uczniowie klas IV-VI zaprezentowali program słowno-muzyczny, będący podziękowaniem dla Rodziców za ich trud i serce. Bo to właśnie Oni prowadzą swe dzieci przez świat, dzielą się z nimi wiedzą i doświadczeniem, uczą odróżniać dobro od zła, wpajają także mocne i trwałe zasady, które zaowocują w przyszłości. Program przygotowały: Alicja Grad, Ewa Kucha i Bogusława Szylar. Dekoracją stołów zajęły się Katarzyna Babiarz i Małgorzata Wołk. Za smaczne ciasta dziękujemy Paniom z Rady Rodziców. 

Pani Wiosna

W dniu 22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wiosny, który został zorganizowany przez Samorząd Szkolny z pomocą opiekunki – pani Anny Jabłońskiej i bibliotekarki – pani Ewy Lenar.

Czytaj więcej: Pani Wiosna

Rekolekcje szkolne

31 marca Mszą Świętą rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne. Słuchając kazania, uświadomiliśmy sobie, jakim bezcennym darem dla każdego z nas jest czas. Nie zawsze potrafimy go pożytecznie wykorzystać dla dobra własnego i innych ludzi. Bowiem grzechy, jak czarny parasol rozpięty nad głową, odgradzają nas od miłości miłosiernego Boga. On jednak zawsze czeka na zbłąkaną owieczkę.

Z Yamahą … o polskich tańcach ludowych

31 marca uczestniczyliśmy w audycji Szkoły Muzycznej Yamaha. Poznaliśmy polskie tańce ludowe takie jak: polonez, mazur, oberek, krakowiak, a także bliskie naszemu sercu tańce regionu rzeszowskiego. Mieliśmy też okazję przyglądnąć się pięknym, barwnym strojom, w których zaprezentowali się nasi goście.

Podkategorie