Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022, które rozpoczęliśmy mszą św., a następnie udaliśmy się do szkoły. Po wprowadzeniu Sztandaru Szkoły i odśpiewaniu przez wszystkich hymnu szkoły, odbyło się uroczyste przekazanie Sztandaru. Następnie Pan Dyrektor wręczył uczniom nagrody książkowe i świadectwa z wyróżnieniem, listy gratulacyjne dla rodziców oraz świadectwa ukończenia szkoły uczniom klasy ósmej. Podczas uroczystości gościliśmy również przedstawicieli OSP w Handzlówce, którzy wręczyli nagrody za udział w konkursach strażackich oraz udzielili kilku cennych rad na temat tego jak bezpiecznie wypoczywać podczas wakacji. Na koniec Absolwenci pożegnali się ze szkołą i podziękowali wszystkim za wspólnie spędzone lata. Również uczniowie klas młodszych skierowali kilka słów do swoich starszych koleżanek i kolegów życząc im powodzenia w nowych szkołach. Niespodziankę dla Pani Gabrieli Trojnar przygotowali rodzice i uczniowie  klasy trzeciej, którzy kończyli pierwszy etap edukacji.

Czytaj więcej: Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Handzlówce

„Co obce poznajemy, co swoje kochamy”
Edukacja regionalna stanowi ważny element świadomości każdego człowieka. To, kim jesteśmy, w dużej mierze zależy od wartości, kultury i tradycji, które wynosimy z domu rodzinnego, a potem rozwijamy i kształtujemy w szkole. Dlatego tak ważne jest uświadomienie dzieciom konieczności poznawania historii, tradycji i kultury Małej Ojczyzny, kształcenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem, a także dumy z przynależności do niego. Ważnym celem tej edukacji jest również zachęcanie uczniów do podtrzymywania tradycji regionalnych. Realizacji tych celów służyły lekcje w Muzeum Regionalnym w Handzlówce, w których 23 czerwca uczestniczyli uczniowie klas: IV, V i VI. Młodzi handzlowianie z uwagą słuchali ciekawych opowieści Pani Jadwigi Boneckiej, która dzieliła się z nami swoją obszerną wiedzą na temat życia codziennego mieszkańców Handzlówki i okolic. Mamy nadzieję, że wkrótce przeżyjemy kolejne spotkanie z historią.
 

Szkolny Dzień Postaci z Bajek

22 czerwca 2022 r.  inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek połączony z zabawami integracyjnymi i tanecznymi. Uczniowie poszczególnych klas przyszli w tym dniu przebrani za swoich ulubionych bohaterów z bajek i filmów. Członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów gry i zabawy integracyjne oraz pląsy i tańce przy muzyce. Był to bardzo miły czas dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Takie chwile zostają w pamięci na długie lata.

Ognisko klasy ósmej

15 czerwca uczniowie klasy ósmej wraz z wychowawczynią panią Anną Jabłońską i panią pedagog Ewą Rejman-Dziok udali się na pożegnalne ognisko. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Jana Bocka gościli na łące obok stawu. Zajadali pyszne kiełbaski, zorganizowali gry i zabawy zespołowe, wspominali spędzony wspólnie czas nauki w szkole podstawowej. Ogromną radość sprawił wszystkim niespodziewany gość – Pan Maciej Kusiak. Uczniowie wykonali pamiątkowe zdjęcia, były to niezapomniane chwile, które z pewnością na długo zostaną w ich pamięci.

Konkurs z języka angielskiego

8 czerwca 2022 r. Maja Dyrda z kl. VIII i Alexander Ciosek z kl. VII wzięli udział w Powiatowym Konkursie Praktycznej Znajomości Języków Obcych pn. „Bądź Poliglotą”, który odbył się w II LO w Łańcucie. Obydwoje przygotowali piosenki w języku angielskim. Maja zaśpiewała utwór pt. "Demons", a Alexander "A million dreams". Konkurs ten był dla naszych uczniów świetną okazją do zaprezentowania swoich talentów wokalnych jak również podszlifowania umiejętności językowych. Gratulujemy Mai i Alexandrowi odwagi i chęci brania udziału w tego typu wydarzeniach oraz życzymy wielu sukcesów.

Świąteczne popołudnie w Parku im. Franciszka Magrysia

W niedzielne popołudnie - 5 czerwca 2022 r. odbyło się w Handzlówce otwarcie odnowionego Parku im. Franciszka Magrysia. Impreza zgromadziła wielu mieszkańców naszej miejscowości oraz gości. Na początku Pani Sołtys – Anna Kluz powitała zebranych, a następnie przekazała głos Pani Annie Drozd, która przedstawiła historię obiektu. Ostatnie lata związane z renowacją budynku przedstawił Wójt Gminy Łańcut – Pan Jakub Czarnota. W dalszej części uroczystości zaprezentowały się zespoły działające w Handzlówce i sąsiednich miejscowościach. Także młodzież z klas: V i VII przedstawiła program słowno-muzyczny z okazji Dnia Matki, Ojca i Dziecka. Chłopcy i dziewczęta zaprezentowali wiersze i piosenki związane tematycznie z charakterem uroczystości, a także satyryczną audycję pt.,,Radio Braciszki przedstawia”. Uczniów do występu przygotowały Panie: Jolanta Szpunar i Sylwia Cieszyńska.

Wycieczka do Parku Rozrywki Energylandia

3 czerwca 2022 r. uczniowie klas VII-VIII wraz z kilkoma młodszymi kolegami pod opieką pań: Ewy Kuchy, Jolanty Szpunar i Anny Jabłońskiej wzięli udział w wycieczce do Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Wszyscy byli zachwyceni atrakcjami z których mogli do woli korzystać, jednak największym zainteresowaniem naszych uczniów cieszył się Hyperion, czyli najwyższy i najszybszy w całej Europie Mega Roller Coaster. Pogoda w trakcie wycieczki była wspaniała, co również przyczyniło się do tego, że ten dzień był udany i wszyscy wrócili troszkę zmęczeni, jednak bardzo zadowoleni z wyjazdu.

Szkolny „Dzień bez plecaka”

31 maja 2022 r. odbył się w naszej szkole „Dzień bez plecaka”. Wyobraźnia zadziałała na najwyższych obrotach. Uczniowie przynieśli swoje książki, zeszyty i przybory szkolne w przeróżnych rzeczach, na przykład w taczkach, klatkach dla zwierząt, torebkach, transporterach z wody mineralnej, a nawet w drzwiach od samochodu. Gratulujemy wszystkim inwencji twórczej.

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty dobiegł końca. Nasi uczniowie zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Jesteśmy pewni, że zrobili wszystko co w ich mocy, aby osiągnąć wysokie wyniki. Teraz cierpliwie czekamy na rezultaty ich ośmioletniej pracy.

XVIII Powiatowy Konkurs Biologiczno-Ekologiczny

22 kwietnia uczniowie klasy VIII Ewelina Rajzer i Szymon Pelc wzięli udział w XVIII Powiatowym Konkursie Biologiczno-Ekologicznym organizowanym w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Łańcucie. Konkurs przeprowadzany był w dwóch kategoriach. Nasi uczniowie uczestniczyli w kategorii teoretycznej wiedzy biologicznej. Pisali test z wiedzy o ekologii i biotechnologii molekularnej. Szymon Pelc zajął III miejsce w tej kategorii konkursu.

WIWAT TRZECI MAJ!

Maj – rocznica pięknych serc!

Maj – rocznica wielkich myśli,

Tym, co dawno przeminęli,

Hołd składają ci, co przyszli.

Te piękne i ważne słowa wybrzmiały na początku uroczystego apelu, jaki odbył się 29 kwietnia w naszej szkole z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się elegancko ubrani uczniowie klas I – VIII wraz z nauczycielami, aby po raz kolejny oddać hołd i należny szacunek twórcom tego jakże ważnego i nowatorskiego dokumentu. Słowa recytowanych okolicznościowych wierszy  i piosenek pozwoliły przybliżyć atmosferę majowych dni 1791 roku. 

Program słowno-muzyczny przygotowały: Ewa Kucha i Bogusława Szylar, zaś oprawę plastyczną – Halina Sobek.

Akcja "Czyste Lasy i Potoki"

Nie tylko sprzątanie, ale również sadzenie towarzyszyło akcji pn. "Czyste lasy i potoki" w Handzlówce. Działania prowadziliśmy na terenie oraz wokół Parku im. Franciszka Magrysia. Tym razem przyszedł czas na nasadzenia drzewek, w co chętnie włączyli się uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Handzlówce, OSP KSRG Handzlówka, Seniorzy Handzlówka oraz Ośrodek Kultury w Handzlówce. Akcje sprzątania i sadzenia zakończyliśmy ogniskiem. 

Wielkie podziękowania dla uczestników oraz organizatorów. 

Szkolny Konkurs Czytelniczy Brzecha Dzieciom

Książka: zwykłe, papierowe karty,

znanych liter czarne, równe rzędy …

Zacznij czytać – to tak jakbyś wkroczył

w świat przedziwny: bliski, a odmienny.

Jarosław Iwaszkiewicz 

 26 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Handzlówce odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy Brzechwa Dzieciom zorganizowany przez bibliotekarkę Bogusławę Szylar i polonistkę Ewę Kuchę z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III, a jego celem było upowszechnienie wśród najmłodszych  czytelnictwa jako znakomitej formy spędzania wolnego czasu oraz prezentacja twórczości klasyka literatury dziecięcej – Jana Brzechwy. 

Czytaj więcej: Szkolny Konkurs Czytelniczy Brzecha Dzieciom

Powiatowe Targi Edukacyjne

W dniu 27 kwietnia uczniowie klasy VIII wzięli udział w XV Powiatowych Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie. Ósmoklasiści mieli okazję zapoznać się z ofertami szkół ponadpodstawowych z Łańcuta i z Wysokiej. Odwiedzili stoiska promocyjne szkół, gdzie mieli możliwość porozmawiać ze starszymi koleżankami i kolegami, którzy uczą się w różnych szkołach. Były to spotkania, które być może pomogą im w wyborze dalszej ścieżki nauki.

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, znany jako Międzynarodowy Dzień Książki lub Światowy Dzień Książki.  Jest on dorocznym świętem promującym czytanie książek, a także ochronę praw autorskich. To ogólnopolskie święto organizowane przez UNESCO. Jego celem jest promowanie literatury i czytelnictwa, a także ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień książki obchodzony jest 23 Kwietnia każdego roku. Nie jest to data przypadkowa - 23 kwietnia zmarli słynni pisarze Miguel de Cervantes i William Shakespeare (zgodnie z kalendarzem juliańskim) oraz Inca Garcilaso de la Vega - peruwiański historyk. Jest to jednocześnie data urodzin wielu słynnych autorów, w tym Vladimira Nabokova, Maurice’a Druona czy Halldóra Laxnessa. Dziś prezentujemy państwu twórczość pani Wiktorii Michna- wiersze zostały w ostatnim czasie wydane " Z myślą o dzieciach". Pani Wiktoria jest również autorem tekstu Hymnu Szkoły Podstawowej im. ks. Władysława Krakowskiego w Handzlówce.

 

78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia wspólnie uczczono 78 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. O godz. 12.00 w Warszawie na znak pamięci włączono syreny alarmowe. Młodzież szkół włączyła się w akcję "Żółte żonkile" solidaryzując się z tym jakże ważnym dla nas wydarzeniem w dziejach historii. Siedemdziesiąt osiem lat temu w warszawskim getcie rozpoczęło się powstanie, będące zbrojnym Żydów wobec likwidacji getta i masowym wywózkom. W walce, po stronie żydowskiej, wzięło udział ok. 1 tys. bojowców Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz częściowo ludność getta. Pod naporem ok. 3 tys. żołnierzy niemieckich wspartych przez artylerię i siły pancerne powstanie skapitulowało po 27 dniach (19 maja). Zginęło ok. 7 tys. Żydów, a ok. 50 tys. zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince, dzielnica żydowska w Warszawie została zaś przez Niemców zrównana z ziemią.

 

Wyjazd do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie

12 kwietnia uczniowie naszej szkoły pojechali na koncert do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. W czasie koncertu wysłuchali suitę Peer Gynt E. Griega oraz Koncert na klarnet i orkiestrę K. Kurpińskiego. Występ artystów muzyków wszystkim bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami.

Lekcja profilaktyczna z udziałem kuratorów zawodowych Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego w Łańcucie

W dniu 13 kwietnia w ramach zajęć profilaktycznych w szkole, nasza pani pedagog zorganizowała spotkanie z Kuratorami zawodowymi Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego w Łańcucie w którym wzięli udział uczniowie klas IV- VIII. Poruszano zagadnienia związane z prawem małoletnich jak również młodzież poznała definicje nieletniego, demoralizacji, czynu karalnego oraz konsekwencji związanych z cyberprzemocą, zniesławiania i wykorzystywania czyjegoś wizerunku w sieci. To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas prelekcji gdzie młodzież mogła zadawać pytania. Było to bardzo wartościowe spotkanie za co jesteśmy wdzięczni. Uczniowie zdobyli kolejną wiedzę dzięki której będą bardziej czujni w swym codziennym funkcjonowaniu nie tylko w szkole ale i w domu.

 

Spotkanie z panem Krzysztofem Pelcem

We wtorek 12 kwietnia naszą szkołę odwiedził rzeźbiarz Pan Krzysztof Pelc. Nasz utalentowany handzlowianin zaprezentował młodszym klasom namiastkę swojego warsztatu. Pan Krzysztof pokazał nam jak rzeźbi drewniane foremki do robienia tradycyjnych baranków z masła, które będą częścią wielkanocnej święconki. Uczniowie z zapartym tchem obserwowali kolejne etapy powstawania rzeźby. Przy okazji mogliśmy też podziwiać inne dzieła naszego gościa. Serdecznie dziękujemy panu Krzysztofowi za ten niezapomniany pokaz i życzymy Mu spokojnych, zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

 

Międzynarodowy Dzień Książki

Każdego roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena, obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W naszym przedszkolu gościliśmy dziś panią Martę która sprawiła, że spotkanie z książką wśród najmłodszych było magicznym przeżyciem.

Dzień wiosny

U nas w szkole też wiosna zawitała na dobre. 1 kwietnia wszyscy uczniowie przywitali tę cudowną porę roku i pożegnali zimę. Podziwialiśmy piękne i oryginalne stroje wiosenne, które z pewnością ustanowią najnowsze trendy mody  Mieliśmy okazję posłuchać wspaniałych występów wokalnych i instrumentalnych utalentowanych uczniów naszej szkoły. Bardzo wiele dziewcząt i chłopców zaprezentowało swoje zdolności, biorąc udział w konkursie plastycznym pn. "Witaj Wiosno!"     (wyniki konkursu ogłosimy po jego rozstrzygnięciu). Członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali rożne quizy i zagadki muzyczne, w których dziewczęta i chłopcy mogli sprawdzić swoją wiedzę na tematy związane z wiosną oraz pochwalić się znajomością piosenek z bajek. Zabawy było co niemiara i jesteśmy pewni, że ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Wycieczka klasy VII do Radawy

25 marca uczniowie klas V i VII wyjechali na wycieczkę do Radawy. W Ośrodku Wypoczynkowym "U Piotrka" wzięli udział w zawodach jeździeckich w stadninie koni oraz podziwiali uroki Radawy podczas przejazdu bryczką. Ładna pogoda i dobre humory dopisywały. Wiele osób chciałoby tutaj przyjechać latem.

Warsztaty kulinarne w Zespole Szkół w Wysokiej

W dniu 26 marca uczniowie klasy VIII wraz z opiekunkami wzięli udział w warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół w Wysokiej. Mieli okazję samodzielnie przygotować dla siebie kawę z ekspresu oraz zrobić pyszne chałki, które później ze smakiem zjedli. Wzięli również udział w wykładzie, podczas którego poznali podstawowe zasady zdrowego odżywiania i wpływu stylu życia na nasze zdrowie. Podczas rozwiązywania przygotowanych dla nich quizów, nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat różnych produktów żywnościowych i piramidy żywienia. Dziękujemy organizatorom za bardzo miłe przyjęcie i przygotowane dla nas atrakcje. 

 

Pomoc dla Fabiana i Sebastiana

Drodzy Rodzice, uczniowie i nauczyciele DZIĘKUJEMY z całego serca za przyłączenie się do zbiórki pieniężnej na leczenie dla Fabiana i Sebastiana Bartman. Łącznie udało nam się uzbierać ponad 2000 zł. Dziękujemy za ten wielki dar hojności z Państwa strony.

 

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dlaczego 21.03? Data ta jest symboliczna - 21 dzień trzeciego miesiąca w roku, ze względu na nazwę zaburzenia - trisomia 21. To właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze chromosomów powoduje występowanie tej wady genetycznej. Celem światowego dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Ludzie na całym świecie zakładają w tym dniu dwie różne skarpetki, aby w ten sposób okazać swoją solidarność z osobami z zespołem Downa. Dzięki takiemu zachowaniu wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa.

 

Wyjazd do WDK Rzeszów

18 marca 2022 r. uczniowie z klas: VIII, VI i V wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Młodzież obejrzała przedstawienie ,,Zemsta” w wykonaniu aktorów Teatru Cracovia. Historia dwóch szlachciców - Cześnika i Rejenta, którzy mieszkają w jednym zamku i szukają coraz to nowych sposobów, by sobie dokuczyć to dzieło często wystawiane na scenach teatrów. Pomyślne zakończenie – ślub Wacława (syna Rejenta) i Klary (bratanicy Cześnika), które kładzie kres waśni sąsiadów, sprawia, że przedstawienie ogląda się bardzo dobrze. Warto zauważyć, że tekst komedii został napisany przez Aleksandra Fredrę w 1833 roku, ale reżyser uwspółcześnił je, akcentując polskie wady narodowe. Sztuka jednocześnie śmieszy i zmusza do refleksji. „Z kogo się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie!”- powiedziałby Mikołaj Gogol.

 

Dzień Pluszowego Misia

W dniu 7 marca z inicjatywy członków Samorządu Uczniowskiego odbył się w naszej szkole Dzień Misia. Przyniesione przez uczniów ukochane pluszaki ochroniły ich w tym dniu od pytania na lekcjach  W tym trudnym dla wszystkich czasie bardzo potrzebujemy odrobiny radości i takie właśnie chwile przeżyli nasi wychowankowie dzięki obecności ich pluszowych przyjaciół w szkole  Dziękujemy członkom Samorządu za zainicjowanie tego dnia i życzymy wszystkim dużo spokoju i uśmiechu na twarzy mimo ciężkich chwil, z którymi musimy się mierzyć.

 

Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji uczniowie klas V, VII i VIII pod opieką p. Bogusławy Szylar i p. Ewy Kucha przygotowali program słowno-muzyczny pod tytułem: "Armio Niezłomna Pamiętamy". Pięknymi, wzruszającymi słowami komentarzy, wierszy i piosenek oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym.

 

Konkurs pn. "Karmniki dla ptaków"

21 lutego w naszej szkole i przedszkolu odbył się konkurs: "Karmnik dla ptaków". Wzięło w nim udział 17 uczniów szkoły i 2 wychowanków przedszkola. Dzięki wsparciu pana dyrektora naszej szkoły oraz wójta gminy Łańcut pana Jakuba Czarnoty zarówno zwycięzcy, osoby wyróżnione oraz osoby biorące udział w konkursie oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymały nagrody rzeczowe (słodycze, głośnik bezprzewodowy, słuchawki, pendrive). Jest nam niezmiernie miło, że tyłu uczniów zaangażowało się do udziału w tym konkursie, którego organizatorem była pani pedagog naszej szkoły. Wszystkim zwycięzcom składamy ogromne gratulacje życząc dalszych sukcesów.

 

Akcja pn. "DOGadaj się..."

Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że mają ogromne serca i że nie jest im obojętny los naszych czworonożnych przyjaciół. Członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem przeprowadzili w szkole akcję pn DOGadaj się i pomóż bym MIAU pełny brzuszek, której celem było zebranie karmy i artykułów zoologicznych dla kotów i psów ze schroniska dla zwierząt w Przemyślu. Zebraliśmy całkiem sporo artykułów, które na pewno zostaną dobrze wykorzystane przez opiekunów bezdomnych zwierząt. Dziękujemy za ogromne zaangażowanie w akcję i już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji zbiórki.

 

Wizyta w Teatrze Maska

20 stycznia 2022 r. klasy I-III wybrały się do Rzeszowa do Teatru Maska na spektakl "Hachiko", opowiadający niezwykłą historię przyjaźni człowieka i psa, opartą na prawdziwych wydarzeniach. Po wzruszającym przedstawieniu uczniowie udali się na zwiedzanie, sąsiadującego z teatrem, Muzeum Dobranocek. Tu dowiedzieliśmy się m.in. jaka była pierwsza i ostatnia polska dobranocka, jak powstawały pierwsze programy dla dzieci i kreskówki. Poznaliśmy ulubionych bajkowych bohaterów naszych dziadków i rodziców oraz wzięliśmy udział w projekcji filmów animowanych. 

 

Aktywna Tablica

Dwa nowe monitory interaktywne zakupił Zespół Szkolno-Przedszkolny w Handzlówce dzięki dofinansowaniu w ramach rządowego programu „Aktywna tablica”. Sprzęt z dostępem do Internetu zastępuje tradycyjne tablice. Zarówno dzieci, jak i nauczyciele cieszą się, że nie mają już do czynienia z pyłem z gąbek i kredy. Łącznie szkoła posiada 4 takie monitory. Do Handzlówki, podobnie jak do szkoły w Cierpiszu, z rezerwy subwencji, trafiły pomoce edukacyjne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych. Tradycyjne tablice, kreda i gąbki przechodzą do lamusa. Wypierają je tablice multimedialne z dostępem do Internetu i wielu pomocy dydaktycznych. W Handzlówce od tego roku już cztery pracownie są wyposażone w nowoczesne urządzenia. Jak wygląda edukacja we współczesnej szkole? Na pewno w coraz mniejszym stopniu przypomina nasze czasy. Warto to obejrzeć… Gmina Łańcut jako organ prowadzący czyni starania by takich rozwiązań w każdej naszej placówce było z każdym rokiem więcej. 

 

Święta tuż tuż ...

Zdrowych, wesołych i pełnych bożego pokoju w sercu Świat Bożego Narodzenia oraz wiele pomyślności w nowym nadchodzącym Roku 2022 życzy 

 

                                                                      Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy oraz Uczniowie i Przedszkolaki

                                                                                 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Handzlówce

 

Wigilia w klasie I

W piątek 17 grudnia w klasie I odbyła się symboliczna wigilia. Odczytano Pismo Święte, złożono sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem. Był też i poczęstunek, i oczywiście śpiewanie kolęd i pastorałek. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości! Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych oraz szczęścia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzy klasa I wraz z wychowawcą. 

Światełko Betlejemskie

W dniu 20 grudnia harcerze z Handzlówki odwiedzili Urząd Gminy Łańcut i przekazali Światełko Betlejemskie oraz złożyli świąteczne życzenia Wójtowi Gminy Łańcut Jakubowi Czarnocie.

Świąteczny live w Centrum Kultury Gminy Łańcut

20 grudnia nasza utalentowana młodzież brała udział w nagraniu świątecznym, którego efekty będzie można zobaczyć podczas wieczoru wigilijnego na stronie Centrum Kultury Gminy Łańcut. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem ich kreatywności, pomysłowości oraz oswojenia ze stresem. Ich walory artystyczne i sztuka aktorska sprawiły, że dzisiejsze spotkanie zostanie na długo w naszej pamięci.

 

Wyjazd na narty

15 grudnia uczniowie naszej szkoły z panią Anią wyjechali na narty do Ośrodka Master Ski w Tyliczu. Celem naszej wycieczki była integracja w grupie rówieśniczej podczas aktywnego wypoczynku oraz doskonalenie jazdy na nartach. Warunki na stoku i humory dopisywały. Miło spędziliśmy czas i mamy nadzieję, że uda nam się to powtórzyć.

 

Wigilia klasowa

W dniu 17 grudnia w klasie 8 uczniowie wraz z wychowawcą uczestniczyli w klasowej wigilii. Szymon Pelc zagrał na trąbce kolędy, które wszyscy razem śpiewali, były życzenia, pierniczki i moc życzeń. Aż żal, że to już ostatnia wigilia klasowa w tym gronie.

Jasełka

W dniu 17 grudnia w naszej szkole odbyło się dziś uroczyste przedstawienie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie zaprezentowali Jasełka, śpiewali kolędy, grali na instrumentach. Nie zabrakło również mikołajkowego tańca. Podczas uroczystej akademii odbyło się również wręczenie dyplomów i wyróżnień przez delegacje Ochotniczej Staży Pożarnej w Handzlówce za udział w konkursie na etapie szkolnym. Dziękujemy wszystkim tym którzy przyczynili się do tworzenia tych pięknych chwil w naszej szkole i w naszych sercach.

 

Warsztaty zdobienia pierników

16 grudnia uczniowie klasy 8 odwiedzili Zespół Szkół w Wysokiej biorąc udział w warsztatach zdobienia pierników. Mieli też okazję zapoznać się z ofertą szkoły, zobaczyć jej zaplecze od kuchni, uczestniczyć w pokazie barmańskim oraz zwiedzić budynek szkoły. Dziękujemy serdecznie dyrekcji, nauczycielom i uczniom szkoły średniej za zaproszenie i przekazanie cennej wiedzy i wskazówek kulinarnych.

 

Nauka segregacji odpadów

W dniu 15 grudnia w naszej szkole i przedszkolu odbyła się lekcja profilaktyczna dotycząca segregacji odpadów. Cenne wskazówki i wiedzę uczniowie zdobyli dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Aktywny Senior, za co serdecznie dziękujemy.

 

Molekularium

W dniu 14 grudnia naszą szkołę odwiedziło Molekularium, które wyświetlało projekcje bajek wewnątrz kopuły. Czas trwania to około 30 minut. Dodatkowo odbyła się piękna sesja fotograficzna w zimowej scenerii. Lekcja ta dostarczyła nam moc wrażeń sensorycznych i wizualnych.

 

Doposażenie świetlicy

6 grudnia nasza świetlica szkolna została wzbogacona o interaktywną podłogę która została doposażona przez Centrum Kultury Gminy Łańcut. Od dzisiaj dzieci uczęszczające na tzw. „Zajęcia z kulturą” mogą z niej korzystać. W jej skład wchodzi mata oraz statyw. Podłoga interaktywna wyposażona jest w pakiety gier dostosowane do wieku i potrzeb użytkowników. Interaktywne aplikacje, zbieżne z obowiązującą podstawą programową, służą do nauki czytania, języków obcych, a nawet kodowania. Dzisiaj wraz z dyrektorem Kultury Gminy Łańcut, pan Wójt Jakub Czarnota odwiedził naszą szkołę i podarował naszym uczniom tą formę nauki połączonej z zabawą. Oprócz mat uczniowie otrzymali również gry i zabawki. 

Serdecznie dziękujemy za obecność i wspaniałe prezenty.

 

Andrzejki

Nalejcie wosku na wodę

Ujrzyjcie swoją przygodę

Słychałam od swej macierze

Gdy która mówi pacierze 

W wigilię Andrzeja świętego" - tradycja andrzejkowa znana jest w Polsce od ponad 450 lat, wzmianki o niej znajdziemy w utworze kronikarza Marcina Bielskiego już z 1557 roku. Dlaczego akurat św. Andrzej stał się patronem panien na wydaniu tego nikt nie wie. Faktem jest, że z dawien dawna, raz w roku, w wigilię imienin Andrzeja, czyli 29 listopada, dziewczęta zbierały się na wróżby, aby poznać swoją przyszłość, imię czy charakter przyszłego męża...Chłopcy mieli swoje święto 24 listopada, w wigilię imienin Katarzyny. Do św. Katarzyny bowiem zwracali się z pytaniem o imię przeznaczonej im dziewczyny. Dziś zwyczaje te połączyły się w jedno świętowanie. Spotykamy się, bawimy przy muzyce, a wróżby traktujemy z przymrużeniem oka jako okazję do dobrej zabawy. Dzieciaki z klasy 1 także postanowiły podtrzymać tę staropolską tradycję i wspólnie się bawiły. Było lanie wosku, ustawianie butów, poznawanie imion przyszłych ukochanych, wróżby "Kim będę?", "Kubki przyszłości" i inne zabawy oraz oczywiście tańce i pyszne przekąski  . Dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tej andrzejkowej zabawy!

 

Spotkanie z policjantem

23.11.2021 r. podczas lekcji profilaktycznej z panem policjantem najmłodsi poznawali przepisy ruchu drogowego, prawidłową postawę obrony w przypadku zaatakowania groźnego zwierzęcia, posługiwanie się numerem alarmowym w sytuacji nagłej ratującej zdrowie i życie oraz rolę odblasków podczas spacerów o zmroku. Również nasi uczniowie klas I-VIII braki udział w lekcji profilaktycznej z funkcjonariuszem Policji ds. Profilaktyki w szkole poznając przepisy prawa i obowiązki oraz konsekwencje z tym związane. Dowiedzieli się cennych informacji o cyberprzemocy oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo.

 

Pokazy

17 listopada w naszej szkole odbył się pokaz Grupy Artystycznej Rekonstrukto, którego tematem było życie i kultura w średniowieczu. Uczniowie klas I-IV i V-VIII wysłuchali ciekawych opowieści o obyczajach i kulturze epoki, ekwipunku i uzbrojeniu rycerzy oraz narzędziach tortur. Obejrzeli też dużą kolekcję broni i rekwizytów.

Święto Odzyskania Niepodległości

Święto Odzyskania Niepodległości w naszej szkole przebiegało w doniosłej i pełnej nostalgii atmosferze. Wzięliśmy udział w akcji #SzkołaDoHymnu i obejrzeliśmy wzruszającą, chwytającą za serce, ale jednocześnie chwilami bardzo radosną część artystyczną, za przygotowanie której dziękujemy paniom Ani Jabłońskiej, Wioli Petyni i Bogusi Szylar. Uczciliśmy również pamięć Polaków walczących o nasz wolny kraj zapalając znicze przy pomniku Grunwald w naszej miejscowości.

 

Szkoła pamięta

8 listopada uczniowie VIII klasy uczestniczyli w ciekawej lekcji historii. W ten sposób włączyli się w realizację działań wynikających z udziału naszej szkoły w akcji Szkoła pamięta, już po raz trzeci zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności czy ludziach szczególnie związanych z historią lokalnej społeczności.

Czytaj więcej: Szkoła pamięta

Bidony na wodę

Do naszej szkoły trafiły już bidony na wodę. Dziękujemy panu wójtowi za przeprowadzoną prelekcję na temat dbania o nasze środowisko i przyrodę. Dla uczniów była to lekcja która na długo pozostanie w pamięci i teraz z większą wrażliwością będą dbać o ekologię.

 

"Daj piątaka dla dzieciaka"

W dniu 4.11.2021 r. w naszej szkole przeprowadziliśmy wraz z przedszkolakami, uczniami, nauczycielami i pracownikami akcję "Daj piątaka dla dzieciaka" ubierając się w piżamy i wpłacając symboliczną piątkę dla chorych dzieci z oddziałów onkologii. Było mnóstwo śmiechu, ofiarności gdyż zebraliśmy niezłą sumę dukatów i pięknych wspomnień które pozostaną w sercach na zawsze. Warto dzielić się z innymi tym co się posiada i pamiętać że dobro zawsze wraca z podwójną siłą. 

 

Uczeń w formie - zdrowie w normie

„Uczeń w formie - zdrowie w normie”- zajęcia sportowe z elementami gimnastyki  korekcyjno - kompensacyjnej  to nazwa  programu, na który  Stowarzyszenie „Nasza Gmina Łańcut” pozyskało   środki  z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów, których dysponentem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.  Zajęcia są prowadzone we  wszystkich szkołach podstawowych  na terenie Gminy  Łańcut  od 13 września  do 6 grudnia 2021 roku, są adresowane do uczniów klas 4-6. W naszej szkole w zajęciach uczestniczy 19 uczniów, prowadzone są przez nauczyciela wychowania fizycznego Annę  Wyszyńską.