Nowy sezon ze Szkołą Muzyczną Yamaha

Po wakacyjnej przerwie uczestniczyliśmy dzisiejszego ranka w audycji Szkoły Muzycznej  Yamaha. Wysłuchaliśmy ciekawej opowieści o budowie i możliwościach dźwiękowych różnych rodzajach klarnetów oraz saksofonów.  Panowie prowadzący nie ograniczali się tylko do teorii, ale zaprezentowali również jakże ciekawe brzmienia tych instrumentów. Z ochotą czekamy na kolejne muzyczne spotkanie

Narodowe Czytanie ,,Kordiana” Juliusza Słowackiego w Handzlówce

Już po raz trzynasty miłośnicy żywego słowa spotkali się, aby czytać arcydzieła literatury polskiej. Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku Polacy czytali ,,Kordiana” Juliusza Słowackiego. Tak też się stało i w Handzlówce. Kierownik Biblioteki Publicznej – Pani Barbara Balawender zaprosiła do współorganizacji imprezy młodzież z VIII klasy z  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w naszej miejscowości.

20 września 2024 r. w budynku Domu Kultury w Handzlówce miało miejsce uroczyste otwarcie Narodowego Czytania. Nie zabrakło pięknych dekoracji - kwiatów,  okolicznościowej wystawy tematycznie nawiązującej do twórczości Juliusza Słowackiego. Pani Barbara Balawender powitała bardzo serdecznie przybyłych gości: Sołtysa Handzlówki – Marka Pelca, Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Handzlówce – Zbigniewa Tomasika, nauczycieli - Ewę Kuchę, Monikę Cebeńko-Olędzką, Jolantę Szpunar, Sylwię Cieszyńską, długoletniego Kierownika Biblioteki Publicznej w Handzlówce -  Martę Preizner,  Iwonę Skórę – Kierownika Domu Kultury w Handzlówce, Witolda Inglota – pracownika Centrum Kultury Gminy Łańcut, a także młodzież z klas: VIII, VII i V Szkoły Podstawowej w Handzlówce.

Uczniowie klasy VIII – Jagoda Homenda i Łukasz Bała przedstawili informacje dotyczące akcji Narodowego Czytania, odczytali fragmenty listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do Polaków zgłębiających lekturę ,,Kordiana” Juliusza Słowackiego, a następnie  zaprezentowali najważniejsze informacje dotyczące dzieła poety.

Wkrótce potem rozpoczęły się prezentacje tekstu. Z okolicznościowymi recytacjami wystąpili: Pani Ewa Kucha, Faustyna Stanowska, Zuzanna Bytnar, Maciej Podolec, Patryk Wawro, Franciszek Pelc, Kornelia Mikuła, Joanna Pondel, Pani Monika Cebeńko-Olędzka, Jagoda Homenda, Hubert Mac, Mateusz Bem, Emilia Szydlik, Kamila Dudek, Pani Sylwia Cieszyńska, Pan Dyrektor – Zbigniew Tomasik. To były dla nas wszystkich piękne chwile. Wszyscy recytatorzy z wielkim uczuciem wcielili się w czytane role.

Na zakończenie Pan Dyrektor – Zbigniew Tomasik podziękował Paniom: Barbarze Balawender oraz Iwonie Skórze za zaproszenie do udziału w Narodowym Czytaniu. Pani Barbara natomiast podziękowała artystom za występ, gościom za przybycie i zaprosiła wszystkich na poczęstunek. Dzisiejsza impreza na długo pozostanie w naszej pamięci, ponieważ dostarczyła nam wielu pozytywnych wrażeń. Mogliśmy się spotkać i zorganizować to wydarzenie wspólnie. W Domu Kultury i w Bibliotece Publicznej w Handzlówce, u Pań Iwony Skóry i Barbary Balawender, czujemy się jak w domu. Dziękujemy serdecznie za tak miłe przyjęcie.

 

Abp Adam Szal z wizytą w naszej szkole

Dzisiaj społeczność Szkoły Podstawowej w Handzlówce gościła Abp Adama Szala. Młodzież uroczyście powitała Pasterza Kościoła Przemyskiego tymi słowami:

„Czcigodny Księże Biskupie!

Z wielką radością witamy pośród nas tak znamienitego gościa.
Cieszymy się niezmiernie, że w planie wizytacji parafii pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła uwzględnił ksiądz Biskup także spotkanie z dziećmi i młodzieżą.
Wszyscy dobrze pamiętamy słowa Jezusa : „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”. Dzisiaj gromadzimy się wokół księdza Biskupa, aby dać świadectwo wiary. Wiary, którą w nasze dziecięce serca wszczepiali nasi rodzice, którą rozwijają i pielęgnują w nas księża, katecheci i wychowawcy. To dzięki ich wspólnemu wysiłkowi każdego dnia krok po kroku uczymy się, jak być mądrymi, dobrymi i szlachetnymi ludźmi”.
Ks. Abp z wielką uwagą wysłuchał programu słowno-muzycznego, który przygotowali uczniowie klas V-VIII. W znacznej części był on poświęcony osobie patrona szkoły – ks. Władysława Krakowskiego. Aby podkreślić wagę wydarzenia, przedstawiciele społeczności uczniowskiej wręczyli Gościowi bukiet kwiatów oraz pamiątkowy album, a Dyrektor Zbigniew Tomasik odczytał okolicznościowy list. Ks. Abp Adam Szal na ręce Pana Dyrektora przekazał książki przybliżające nam Rodzinę Ulmów oraz pamiątkowe obrazki, a następnie skierował do zebranych słowa pełne miłości i troski o młode pokolenie. Na zakończenie zaś, po wspólnej modlitwie, udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Program przygotowały: Ewa Kucha i Bogusława Szylar. Dekoracje wykonała Katarzyna Babiarz.


 

 

 

Żegnajcie wakacje – witaj nasza szkoło!

Na pajęczych nitkach odlatuje lato.

Dokąd leci, kto to wie,

Pewnie samo nie wie gdzie.

Srebrzy się, snuje, ufa dobrym wiatrom.

 

Jeszcze słońce grzeje, jeszcze kwitną astry,

Ale czas pożegnać kochane wakacje – zieleń liści, zapach róż.

Żegnajcie nam wakacje – witaj nasza szkoło!

 

Rozpoczęliśmy rok szkolny 2024/2025. Przed nami dziesięć miesięcy wypełnione nauką, zabawą, zgłębianiem tajemnic otaczającego świata i kształtowaniem własnych charakterów. To czas poznawania nowych koleżanek i kolegów, tworzenia więzi przyjaźni. Szczególnie gorąco witamy w naszej szkolnej społeczności uczniów klasy I oraz tych, którzy wybrali Szkołę Podstawową w Handzlówce jako miejsce kontynuacji nauki. Po wakacyjnej beztrosce nadszedł czas powrotu do szkolnej rzeczywistości. Życzymy więc, aby była ona barwna i inspirująca do twórczego działania.

 

 

Niech Zmartwychwstały Chrystus

Poranek Wielkanocny wszystko poprzemieniał –

Nie ma więcej cmentarza, grobu i kamienia.

Świat stał się samym światłem i wprost w okna świeci –

Skacze złotym zajączkiem w dobre ręce dzieci…

                                               Ks. Jan Twardowski 

 

Niech Zmartwychwstały Chrystus, który wyprowadza ludzkość ze śmierci do życia,                                                                                  z niewoli grzechu na wolność, z nienawiści do miłości, z ciemności rozpaczy i niewiary                                                                              do światła, prawdy i pokoju błogosławi na każdy dzień i rozjaśnia swoim światłem drogi naszego życia. 

                                                             Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy           

                                                       Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Handzlówce  

 

 

II Festiwal Piosenek Obcojęzycznych

22 marca 2024 r. w Zespole Szkół w Głuchowie odbył się II Gminny Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Piosenek Obcojęzycznych. W konkursie wzięli udział uczniowie z wszystkich szkół gminy Łańcut. Naszą szkołę reprezentowali:

Lena Kucaj z kl. IV, która wykonała utwór Bena E. Kinga pt. “Stand by me”,

Julia Musz z kl. V z piosenką Tiny Turner pt. “The best”,

Michał Ciosek z kl. VII, który zaśpiewał piosenkę Davida Kushnera pt. “Daylight”

 Jagoda Homenda z kl. VII, która zaprezentowała przebój Adele pt. “When we were young”.

Duży sukces podczas Festiwalu odniosły Lena Kucaj i Jagoda Homenda.

W kategorii klas IV-VI Lena zdobyła II miejsce, natomiast w kategorii klas VII-VIII Jagoda wywalczyła miejsce III.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi, zdolności językowych oraz zapału do pracy w celu rozwijania swoich talentów i już teraz zachęcamy do udziału w kolejnej edycji Festiwalu.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pana Andrzeja Homendy, który poświęcając swój wolny czas zawiózł nas do Głuchowa i przyjechał po nas, byśmy mogli bezpiecznie i bez konieczności przesiadek autobusowych wziąć udział w konkursie.

Bardzo serdecznie dziękujemy!

 

Rekrutacja do klasy I

Od 4 do 22 marca 2024 r. w przedszkolu oraz sekretariacie Zespołu wydawane będą wnioski o przyjęcie dzieci do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2024/2025.

Boże Narodzenie 2023

„ W Wigilię Bożego Narodzenia 

Gwiazda Pokoju drogę wskaże. 

Zapomnijmy o uprzedzeniach,

otwórzmy pudła słodkich marzeń. 

Niechaj Aniołki z Panem Bogiem,

jak Trzej Królowie z dary swemi

staną cicho za Waszym progiem, 

by spełnić to, co dotąd snami. 

Ciepłem otulmy naszych bliskich

I uśmiechnijmy się do siebie.

Świąt magia niechaj zjedna wszystkich,

Niech w domach będzie nam jak w niebie”. 

Niech święta Bożego Narodzenia przyniosą wiele łask od narodzonej w żłóbku Dzieciny. Niech miłość, która pokonuje wszystkie przeszkody, pozwoli każdemu z nas godnie wypełniać codzienne zadania. Niech wzajemny szacunek, uśmiech na twarzy, przyjazny gest będą stale towarzyszyć naszym poczynaniom. Wszystkim Uczniom, Rodzicom oraz mieszkańcom Handzlówki życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. 

                                                                                    Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Handzlówce  

 

 

 

 

„Historia mówi przez pokolenia”

Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej „ Historia mówi przez pokolenia”, którego organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. W przestronnych i nowoczesnych pomieszczeniach Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce zaprezentowano historię nie tylko poprzez debaty i konferencje, ale także nowe technologie, wystawy multimedialne, gry edukacyjne, warsztaty tematyczne, rekonstrukcje historyczne, przedstawienia, a także poprzez wiele innych atrakcji. W zamyśle organizatorów spotkanie z przeszłością adresowane było do osób w wieku od 6 do 106 lat. Każdy mógł więc znaleźć dla siebie coś interesującego. My obejrzeliśmy teatrzyk „Miś Wojtek”, czyli historię niedźwiedzia, którzy przemierzał szlak bojowy z armią gen. Andersa. Uczestniczyliśmy również w warsztatach „Drużyna Inki”. Dzięki nim poszerzyliśmy wiedzę na temat bohaterskiej sanitariuszki, patronki XII Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej działającej przy naszej szkole. Odbyliśmy też przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zwiedziliśmy interesującą wystawę „Śmierć za człowieczeństwo” poświęconą Rodzinie Ulmów z Markowej. Mieliśmy możliwość wcielić się w rolę archeologów i próbować swoich sił w „Strefie poszukiwań”. Na chętnych czekały gry planszowe, puzzle, modele samolotów do sklejania. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się stanowisko oferujące nieśmiertelniki oraz pamiątkowe przypinki i magnesy prezentujące bohaterów XX wieku. Przed budynkiem zaś zgromadzono sprzęt bojowy. Można było wsiąść do wozów bojowych, pooglądać zgromadzoną broń, a nawet ubrać kamizelkę kuloodporną i hełm.
Dzięki uczestnictwu w tak bezprecedensowym wydarzeniu przekonaliśmy się, że poznawanie przeszłości nie musi być nudne. Historia, pamięć i tradycja powinny inspirować nas do patrzenia w przyszłość i kształtowania jej na miarę naszych możliwości.



Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią zaprosili do wspólnego czytania uczniów klas I-III. Chcąc przekonać słuchaczy o ty, że wiersze podejmują różnorodną tematykę, zaprezentowali utwory opowiadające o szkolnych sprawach, zwierzętach, problemach z wyborem stroju na przyjęcie. Można się  było też dowiedzieć, że chorują nie tylko ludzie czy zwierzęta, ale także … komputer. Nie zabrakło także rymowanych zagadek z wyobraźnią w roli głównej. Dziękujemy uczniom i ich Wychowawczyniom za przybycie i pożyteczne spędzenie piątkowego przedpołudnia. Bo jak mawiała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolym 2023/2024

Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:
2, 3 listopada 2023 r.(czwartek, piątek)
2 maja 2024 r. (czwartek)
14, 15, 16 maja 2024 r. (wtorek, środa, czwartek) – egzamin ósmoklasisty
31 maja 2024 r. (piątek)
17 czerwca 2024 r. (poniedziałek)

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024:
23-31 grudnia 2023 r. – zimowa przerwa świąteczna
29 stycznia -11 lutego 2024 r. – ferie zimowe
28 marca – 2 kwietnia 2024 r. – wiosenna przerwa świąteczna
21 czerwca 2024 r. – zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Próbna ewakuacja

 Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów, nauczycieli oraz pracowników obsługi, w dniu 22 września została przeprowadzona próbna ewakuacja szkoły (praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji - ćwiczenia ewakuacyjne). Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkolnym, zachowując wytyczne zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, bez paniki przedostały się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym było boisko szkolne. Po opuszczeniu sal lekcyjnych wszyscy zgromadzili się na boisku orlik za szkołą,  w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów znajdujących się pod ich opieką. Jednocześnie dyrektor szkoły powiadomił PSP w Łańcucie oraz OSP w Handzlówce i zgodnie z ustaleniami na miejsce przybył zastęp OSP w Handzlówce. Po przybyciu strażaków dyrektor szkoły przekazał informacje o sprawnie przeprowadzonej ewakuacji, a przybyły zastęp straży pożarnej przeszukał budynek szkoły. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Pan dyrektor wraz ze strażakami OSP podziękowali wszystkim za sprawną ewakuację. Po zakończonym alarmie uczniowie klas 1 - 8 zanim wrócili na lekcje, mieli okazję obejrzeć z bliska samochód i sprzęt strażacki, dotknąć, sprawdzić, jaki jest ciężki oraz poznać samą pracę strażaków. Zobaczyli też akcje ratunkową w której uczestniczyła jedna  z naszych uczennic oraz poznali próbę pomocy w  reanimacji poszkodowanego.
Dziękujemy OSP Handzlówka za koordynowanie i pomoc w przeprowadzonej akcji.

Uroczystości beatyfikacyjne

10 września w Markowej odbyła się doniosła uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów. W poczet błogosławionych zostali włączeni nie tylko Józef i Wiktoria, ale także ich dzieci: Stasia, Basia, Władzio, Franuś, Antoś, Marysia i Dziecko Nienarodzone. Pomimo ubóstwa i zagrożenia życia, w nieludzkich czasach okupacji przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów. Za okazanie wsparcia i pomocy prześladowanym, zapłacili najwyższą cenę – 24 marca 1944 roku zostali rozstrzelani.
Aby podkreślić znaczenie bohaterskiego czynu Rodziny Ulmów i przekazać uczniom prawdę o tamtych nieludzkich czasach, w naszej szkole została zorganizowana wystawa: Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej. Prezentowane tam materiały pozwalają przybliżyć metody eksterminacji Żydów, ale także formy pomocy udzielanej im przez osoby indywidualne, duchowieństwo oraz organizacje działające na terenie kraju i poza nim. Znajdziemy też tam przykłady okrutnych represji, jakie stosowano wobec zaangażowanych w pomoc udzielaną Żydom. Wystawa stanowi pomoc dydaktyczną, która z pewnością będzie w trakcie roku szkolnego wykorzystywana podczas lekcji historii i zajęć wychowawczych.

Samorząd Uczniowski 2023/24

Przewodniczący: Kacper Dzień
Zastępca: Jagoda Homenda
Skarbnik: Franciszek Pelc
Sekretarz: Maja Cwynar, Dagmara Inglot, Amelia Marek

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Czas pożegnać wakacyjne szlaki, wędrówki po górach, kąpiele w morzu! Pora wrócić do szkoły, by wspólnie z koleżankami i kolegami pod czujnym okiem nauczycieli przeżywać fascynujące przygody – tym razem naukowe.
Mszą Świętą rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. Następnie w szkole spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie Pan Dyrektor serdecznie powitał wszystkich uczniów, ich rodziców oraz pracowników szkoły, życząc wszystkim powodzenia na kolejne dziesięć miesięcy wspólnej pracy.

Powitanie nowego roku szkonego

Żegnamy lasy, łąki i pole.
Jutro, pojutrze będziemy w szkole.
Żegnamy góry, żegnamy morze.
Wracamy zdrowi, w świetnym humorze.
Piękne jest lato, miłe, wesołe.
Lecz dziś z radością witamy szkołę.
Wszystkim uczniom życzymy zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Niech nauka sprawia Wam dużo radości, a szkoła niech się stanie drugim domem, do którego będziecie przychodzić z ochotą. Aby rok szkolny 2023/2024 przyniósł wiele ciekawych naukowych doświadczeń i zaowocował licznymi sukcesami, warto zapoznać się z wierszem Jerzego Jesionowkiego „Co można, a co trzeba”: W tym wierszu wszystkich poinformuję,
co można robić, by nie mieć dwójek:

Można do snu się kładąc wieczorem
wsuwać pod łóżko z książkami worek.
Można też, ze snu budząc się rano,
stuknąć trzy razy książką w kolano.

Idąc do szkoły można po drodze
postać pod drzewem na jednej nodze.
No i pamiętać - byś rano mógł
przejść lewą nogą przez szkolny próg.

To wszystko można. Trudne to nie jest,
lecz by pomogło - próżne nadzieje.
A ten - kto dobrym uczniem być chce,
co trzeba robić - sam dobrze wie!
                                                                                 Dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Handzlówce

Rozpoczęcie roku szkolnego

Informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 4 września mszą św. o godzinie 8:00. Zbiórka pod kościołem o godzinie 7:50. Następnie zapraszamy na salę gimnastyczną na krótkie spotkanie organizacyjne.

Niech żyją wakacje!

Po 10 miesiącach wytężonej pracy, nadszedł upragniony czas wakacji. Ale zanim wyruszymy na górskie szlaki, nad morze czy jeziora, trzeba uroczyście zakończyć rok szkolny. Pożegnanie z rokiem 2022/2023 rozpoczęliśmy od Mszy Świętej. Następnie przeszliśmy do szkoły, gdzie podczas akademii uczniowie osiągający najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu z rąk Pana Dyrektora Zbigniewa Tomasika otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe oraz listy gratulacyjne dla Rodziców. Najbardziej wyróżniający się, zasłużyli także na Stypendium Wójta Gminy Łańcut. Na tym nie koniec wyrazów uznania. Rozdano także atrakcyjne nagrody dla Mistrzów Ortografii klas IV-VIII, zwycięzców konkursów plastycznych i przedmiotowych. Miło było spoglądać na uśmiechnięte buzie uhonorowanych. Tak więc warto uczyć się systematycznie , rozwijać swoje zdolności i pasje, by w przyszłym roku znaleźć się w tym zacnym gronie! Nastąpiło także uroczyste przekazanie sztandaru szkoły pocztowi złożonemu z uczniów klasy VII i VI. Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, którą przygotowali uczniowie klasy VI pod kierunkiem Sylwii Cieszyńskiej. Rozbawili zebranych najnowszą audycją radiową. Na zakończenie Pan Dyrektor życzył pracownikom szkoły, uczniom i Rodzicom udanych, zdrowych i bezpiecznych wakacji. Niech żyją wakacje!

Z wizytą w łańcuckim zamku

15 czerwca uczniowie klasy V i VI uczestniczyli w wycieczce do Muzeum-Zamku w Łańcucie. Zwiedzili wnętrza jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce oraz niezwykle interesującą i bogatą kolekcję pojazdów konnych. Spacerowali także po starym, malowniczym parku w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. W programie wyjazdu znalazł się również czas na degustację smacznych lodów i przekąsek. To był przedsmak czekających nas wkrótce wakacji.

Tańce ludowe i narodowe

2 czerwca uczestniczyliśmy w ostatniej w tym roku szkolnym audycji muzycznej Szkoły Yamaha. Na zakończenie sezonu podziwialiśmy tańce w profesjonalnym wykonaniu dwojga przedstawicieli Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca PRz „Połoniny”. W ich wykonaniu  zobaczyliśmy dostojnego poloneza, skocznego krakowiaka, oberka i polkę. Mieliśmy też sposobność przyjrzeć się strojom ludowym z różnych regionów Polski. Nasze koleżanki i koledzy prezentowali strój krakowski, łowicki, góralski. Łącząc zabawę z nauką, miło spędziliśmy piątkowy poranek.

Ku czci Najświętszej Maryi Panny , w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II

„Maj, najpiękniejszy miesiąc w roku, jest poświęcony Najświętszej Maryi Pannie. Wszystko wokół rozkwita i śpiewa hymn na Jej cześć. Piękno przyrody przypomina nam wspaniałość, czystość i świętość Niepokalanej Matki. Zwyczajem przodków w ciepłe majowe wieczory gromadzimy się w kościele, wokół przydrożnych kapliczek czy przy umajonym domowym ołtarzyku, by czcić Maryję i zaczerpnąć łask z Jej kochającego Matczynego Serca.
Gromadzimy się dziś również po to, aby podziękować Bogu za wielki dar Jana Pawła II. To właśnie Boża Opatrzność zawiodła Go do Watykanu i uczyniła Jego święte życie wielkim darem dla świata. Skromny i rozmodlony „papież z dalekiego kraju” stał się największym autorytetem moralnym dla ludzi różnych ras i wyznań, bo jak mało kto głęboko rozumiał nasze rozterki i słabości.”
Tymi słowami uczniowie naszej szkoły rozpoczęli program słowno-muzyczny, który został zaprezentowany 29 maja dwukrotnie: najpierw w godzinach porannych w sali gimnastycznej, a następnie wieczorem w kościele. Czytane teksty, piękny śpiew i gra na instrumentach stworzyły atmosferę do głębokich przeżyć duchowych.
Program przygotowały: Ewa Kucha i Bogusława Szylar.

XII Konkurs Wiedzy o Gminie Łańcut

26 kwietnia w Zespole Szkół w Kraczkowej odbył się XII Konkurs Wiedzy o Gminie Łańcut.   Składał się z dwóch etapów: w pierwszym każdy z 30 uczestników rozwiązywał test wyboru złożony się z 30 różnorodnych pytań; w drugim zaś dziesięcioro wyłonionych uczestników wystąpiło w turnieju „Jeden z dziesięciu”. Pytania były bardzo zróżnicowane i dotyczyły funkcjonowania organów gminy, pracy poszczególnych komisji, historii wsi, kultury, sportu, rekreacji.  Naszą placówkę godnie reprezentowali: Emilia Cwynar i Nikodem Liszka z klasy VII oraz Alexander Ciosek z klasy VIII. Emilia Cwynar po bardzo wyrównanej rywalizacji zajęła III miejsce. Zarówno zwycięzcy konkursu jak i  wszyscy jego uczestnicy otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez Wójta Gminy Łańcut, który objął to zdarzenie swoim patronatem. Uczniów do konkursu przygotowała Ewa Kucha.

Koncert uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im Teodora Leszetyckiego w Łańcucie

20 kwietnia gościliśmy uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im Teodora Leszetyckiego w Łańcucie. Młodzi artyści wykonywali piękne utwory, prezentując nie tylko swoje umiejętności, ale także możliwości poszczególnych instrumentów. Usłyszeliśmy też znane melodie w wykonaniu młodych handzlowian. Wystąpiła : Dagmara Inglot – flet poprzeczny, Stanisław Cieszyński – saksofon, Michał Ciosek – trąbka, Alexander Ciosek – fortepian. Mamy nadzieję, że prezentacje zaowocują zapisami do Szkoły Muzycznej  kolejnych utalentowanych dzieci. 

Pokaz historyczny

4 kwietnia w naszej szkole odbył się pokaz historyczny zatytułowany „Powstanie Styczniowe”. W jego trakcie mogliśmy prześledzić pokrótce przebieg kolejnych XIX -wiecznych powstań narodowych oraz przyjrzeć się replikom broni, których w ich trakcie używali walczący. To była ciekawa lekcja historii.

Wyjazd do Hadli Szklarskich

16 marca uczniowie klasy IV, V i VI świetnie bawili się podczas wyjazdu integracyjnego do Hadli Szklarskich. W nowoczesnym kompleksie wypoczynkowo-rekreacyjnym grali w kręgle, jeździli na łyżwach. Wzięli też udział w warsztatach pieczenia pizzy. Wielką frajdę sprawiło im przygotowanie przysmaku, a następnie jego degustacja. To był mile spędzony dzień!  

Zwycięzcy III Konkursu "Armio Wyklęta..."

9 marca laureaci III Gminnego Konkursu Interdyscyplinarnego „Armio Wyklęta, Armio Niezłomna – Pamiętamy!” udali się do Szkoły Podstawowej w Wysokiej po odbiór nagród i wyróżnienia. Dagmara Inglot z klasy V otrzymała I miejsce za wykonanie lapbooka poświęconego Danucie Siedzikównie „Ince”. W tej samej kategorii wyróżnienie przyznano Magdalenie Wróżek z klasy V, która w swoim lapbooku zgromadziła materiały poświęcone kilku Żołnierzom Wyklętym. I miejsce przypadło też Alexandrowi Cioskowi z klasy VIII za przygotowanie spotu promującego patronkę 12 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej – Danuty Siedzikówny „Inki”. Uczniów do udziału w konkursie przygotowała Ewa Kucha.

Wizyta policjanta

8 marca naszą szkołę odwiedził funkcjonariusz z Powiatowej Komendy Policji w Łańcucie. Wygłosił pogadanki do uczniów kilku grup wiekowych. Poruszył bardzo ważne tematy takie jak: bezpieczeństwo na drodze i w sieci, konsekwencje prawne wynikające z palenia papierosów, picia alkoholu i przyjmowania środków odurzających przez nieletnich.

Poranek ze Szkołą Yamaha

18 października uczniowie klas I-VIII spędzili miły poranek, uczestnicząc w audycji muzycznej Szkoły Yamaha. Tematem spotkania był teatr i film. Pani Kamila Mokrzycka zdradziła kilka istotnych tajników pracy aktora. Dzięki jej opowieści widzowie mogli sobie przypomnieć, czym różni się pacynka od kukiełki czy marionetki; jakimi środkami wyrazu posługuje się pantomima, musical czy teatr tańca. Wybrani uczniowie przez chwilę poczuli emocje związane z planem filmowym i trudnymi czasem do spełnienia wymaganiami reżysera. Z niecierpliwością czekamy na kolejną odsłonę.

Wesołego Alleluja!

Niech Chrystus Zmartwychwstały ubogaca nas obfitością swoich darów.                                                     
Niech wspiera nas na drodze wytrwałego realizowania życiowego powołania.                                                
Niech męka, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa będą dla nas dowodem na to,
że zło nie jest wszechpotężne, niesprawiedliwość ma swoje granice,
a Miłość jest zwycięska.
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości, radosnego wiosennego nastroju i serdecznych spotkań w rodzinnym gronie życzą

                                              Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy
                                          Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Handzlówce

Lista kandydatów 2023/24

Szanowni Państwo.

Poniżej publikujemy listę kandydatów, zakwalifikowanych do Szkoły Podstawowej im. ks. Władysława Krakowskiego,

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Handzlówce na rok szkolny 2023/2024.

Zapisy do klasy I na rok szkony 2023/2024

Informujemy, że karty zgłoszeniowe do klasy I wydawane i przyjmowane będą w czasie pracy sekretariatu Zespołu od godziny 8.00 do 16.00. Rekrutacja trwa od 1 marca do 17 marca 2023 r. Serdecznie zapraszamy.
 

Kondolencje

Z ogromnym smutkiem i bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Danuty Staszowskiej Tomasik – żony Pana Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Handzlówce. W tym bolesnym dla nas wszystkich dniu składamy najszczersze kondolencje Rodzinie zmarłej oraz tym, których dotknęło Jej odejście. 

                                                          Pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Handzlówce 

 

Wesołych Świąt !

Przyszliśmy Cię Jezu ogrzać swą miłością,

Bo Tyś naszym Zbawicielem i naszą radością

Co serca rozgrzewa gorącym płomieniem.

Składamy Ci Jezu pokłon – dziękczynienie.

Wyciągasz o Jezu swe rączęta.

Przy Tobie jest Józef i Twa Matka Święta,

Która Cię pielęgnuje jak najlepiej potrafi.

Do Twojej stajenki niech dziś każdy trafi.

Daj Jezu nadzieję tym, co domu nie mają

I w swojej beznadziei po świecie się błąkają.

Niech rozgrzewają swe serca w miłości płomieniach

I ukoją swój ból, troski i cierpienia.

Hosanna na wysokości, pokój na Ziemi,

Bo tego najbardziej wszyscy tu pragniemy.

Niech każdy Twój płacz o Jezu usłyszy,

Który jest wołaniem pośród nocnej ciszy.

 

Na zbliżające się święta Uczniom i ich Rodzicom oraz wszystkim mieszkańcom Handzlówki pragniemy złożyć życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej atmosferze rodzinnej.  Kolejny zaś rok – 2023 - niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń. 

                                                                              Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Handzlówce  

                                                                                     Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy  

 

 

Mikołajkowe spotkanie ze Szkołą Yamaha

Poranek 6 grudnia upłynął nam w miłej atmosferze – uczestniczyliśmy w kolejnej audycji muzycznej Szkoły Yamaha. Gościem był Pan Bartłomiej Skiba, który zaprezentował nam możliwości gitary klasycznej, elektrycznej i basowej. Poznaliśmy też budowę i zalety kontrabasu i wiolonczeli. Szczęśliwcy mieli okazję zagrać na wybranych instrumentach. Poranne muzykowanie stanowiło wstęp do oczekiwania na przybycie Mikołaja.

Rozgrywki w piłkę ręczną chłopców

W dniu 3 grudnia w rozgrywkach piłki ręcznej chłopców w ramach Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły zajęli II miejsce w grupie eliminacyjnej. W meczu półfinałowym przegrali ze zwycięzcą turnieju SP Albigowa. W drugim meczu finałowym o trzecie miejsce dzielnie walczyli do ostatniej minuty, ale ostatecznie zajęli IV miejsce. Nagrodę fair play otrzymał uczeń VIII klasy Adrian Cwynar.

Dwie godziny w Avonlea na Zielonym Wzgórzu…

28 listopada młodzież z klas: IV i VI ZSP w Handzlówce wraz z opiekunami wyjechała do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie na musical ,,Ania z Zielonego Wzgórza” w wykonaniu Teatru Cracovia. Najpierw  z uwagą obejrzeliśmy w Galerii WDK wystawę zbiorową twórczości Amatorskiego Klubu Plastycznego im. Ferdynanda Brzęka zatytułowaną: ,,Podsumowanie XIX", a następnie udaliśmy się do sali widowiskowej, gdzie oglądaliśmy przedstawienie. ,,Ania z Zielonego Wzgórza" to spektakl w reżyserii Anny Kasprzyk ujęty w formę musicalu. To historia losów Ani Shirley, osieroconej dziewczynki wychowanej w Avonlea przez rodzeństwo Marylę i Mateusza Cuthbertów. Przedstawienie wzbogacone zostało o liczne piosenki autorstwa Michała Chludzińskiego z muzyką Ewy Korneckiej. Krakowski zespół teatralny na dwie piękne godziny przeniósł nas do Avonlea, była to magiczna podróż pełna radości, wzruszeń i zachwytu. Czekamy na następne…Do zobaczenia w teatrze!

 

 

Ucz się kochać kraj ojczysty…

10 listopada 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości Polski. W tym uroczystym dniu, odświętnie ubrani, zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej udekorowanej ozdobami w bieli i czerwieni – naszych barwach narodowych.  Po wprowadzeniu sztandaru odśpiewaliśmy hymn - ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie młodzież z klas: IV, VI i VIII zaprezentowała zebranym program słowno-muzyczny z okazji obchodzonego święta. Uczniowie naszej szkoły przedstawili historię dążeń Polaków do odzyskania niepodległości, zaprezentowali okolicznościowe wiersze, komentarze i piosenki. Była to dla nas wszystkich lekcja patriotyzmu. Wspominaliśmy z zadumą i wdzięcznością naszych rodaków, którzy oddali swoje życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju. Program przygotowały Panie: Jolanta Szpunar i Sylwia Cieszyńska.

Czytaj więcej: Ucz się kochać kraj ojczysty…

II Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej

7 listopada odbył się w naszej szkole II Konkurs Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej. Wzięło w nim udział 17 uczniów: 6 z klasy II i III: Krzysztof Pelc, Magdalena Skóra, Lena Kucaj, Emilia Litwin, Maksymilian Cieszyński i Kacper Kuźniar oraz 11 z klas IV-VIII: Sylwia Balawender, Julia Musz, Lena Rochacka, Dagmara Inglot, Samuel Środek, Jagoda Homenda, Kamila Dudek, Zuzanna Bytnar, Emilia Cwynar, Nikodem Liszka, Alexander Ciosek. Uczestnicy zaprezentowali pieśni żołnierskie i patriotyczne w wersji wokalnej oraz instrumentalnej. Wykonawców oceniała komisja w składzie: Justyna Grochoła-Cymańska, Halina Sobek, ksiądz Jan Bocek, Aleksandra Król, której przewodniczył Tadeusz Szpunar – wieloletni nauczyciel w PSM I st.  w Łańcucie.    

Czytaj więcej: II Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej

Akcje pomocowe dla Poli Matuszek

5 i 6 listopada 2022 r. odbyły się w Handzlówce akcje charytatywne na rzecz Poli Matuszek z Białoboków. Dziewczynka ma 10 miesięcy i cierpi na SMA – rdzeniowy zanik mięśni. Rodzice dziecka zbierają pieniądze na  terapię genową, której koszt to 9 milionów złotych. Dzięki Fundacji Siepomaga.pl oraz wielu ludziom dobrej woli zebrali ponad 4 miliony złotych. Także w Handzlówce odbyły się akcje pomocowe na rzecz Poli. Mieszkańcy naszej miejscowości zebrali odzież na sprzedaż, upiekli ciasta i przygotowali kiermasz, a także finansowo wsparli chore dziecko. Otrzymaliśmy informację, że zebraliśmy dla Poli 8 319,03zł. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się we wsparcie tych działań za hojność i dobre serca wrażliwe na potrzeby innych. Dziękujemy!

Mini piłka koszykowa

5 listopada reprezentantki naszej szkoły uczestniczyły  w rozgrywkach Mini piłki koszykowej dziewcząt w ramach Gminnych Igrzysk Dzieci. Uczennice klasy V i VI rozegrały cztery pojedynki wykazując się dużym zaangażowaniem co zaowocowało III miejscem w zawodach. Gratulujemy !

Piłka koszykowa dziewcząt

W dniu 29 października w rozgrywkach piłki koszykowej dziewcząt w ramach Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej uczennice klasy VII i VIII naszej szkoły zajęły III miejsce w grupie eliminacyjnej, walka była zacięta do końcowego gwizdka każdego. W meczu o V miejsce dziewczęta wygrały mecz z SP Sonina 20:6. Gratulujemy!

Szkolny Konkurs Polskiej Piosenki Rozrywkowej

Nasi uczniowie mają wiele talentów, które chętnie prezentują w szkole i poza nią. 26 października odbył się Szkolny Konkurs Polskiej Muzyki Rozrywkowej pn. "Dumni z naszych piosenek". Konkurs zorganizowali członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunką Panią Anną Jabłońską.  W kategorii klas I-IV do rywalizacji przystąpiły:
Olivia Właźlińska z klasy I,
Dominika Cieszyńska i Joanna Szydełko (duet) z klasy II
Oliwia Dudek i Wiktoria Sobek z klasy III (duet)
Lena Kucaj i Emilia Litwin z klasy III (duet)
 Maja Cwynar i Natalia Trojnar z klasy IV (duet).
W tej kategorii zwycięzcami zostały Lena Kucaj i Emilia Litwin, drugie miejsce zajęły Oliwia Dudek i Wiktoria Sobek, trzecie miejsce przypadło Mai Cwynar i Natalii Trojnar. Wyróżnienia otrzymały Dominika Cieszyńska i Joanna Szydełko oraz Olivia Właźlińska.
W kategorii klas V-VIII wystąpili:
Dorotka Pondel z kl. V,
Monika Kaszowska z kl. V i Miłosz Świątek z kl. VIII ( duet),
Zuzanna Bytnar i Kamila Dudek z kl. VI (duet),
Jagoda Homenda z kl. VI,
Michał Ciosek z kl. VI,
Alexander Ciosek z kl. VIII,
Anna Magryś z kl. VIII.
Zwycięzcami tej części konkursu zostali: Alexander Ciosek - I miejsce, Jagoda Homenda -II miejsce, Anna Magryś -III miejsce. Wyróżnienie w zdobył Michał Ciosek.

Czytaj więcej: Szkolny Konkurs Polskiej Piosenki Rozrywkowej

"Poznajemy Polskę" - wycieczka klas młodszych do Wieliczki i Krakowa

28 października 2022 r. uczniowie młodszych klas naszej szkoły (I-IV) wraz z opiekunami udali się na wycieczkę edukacyjną zrealizowaną w ramach dofinansowanego przez MEiN projektu "Poznaj Polskę", którego celem jest odkrywanie bogactwa przyrodniczego, historycznego i kulturalnego naszego kraju. Naszym głównym celem była Kopalnia Soli "Wieliczka", którą zwiedzaliśmy trasą pn. "Śladami legend wielickiej kopalni". Panie przewodniczki, oprowadzając nas po malowniczych wyrobiskach kopalni, w przystępny sposób opowiadały historię tego niesamowitego miejsca. Dodatkową atrakcją było spotkanie ze Skarbnikiem, legendarnym strażnikiem solnego skarbu. Władca wielickich podziemi   przypomniał nam m.in. legendę o pierścieniu św.Kingi i zachęcił do wspólnych zabaw.

Czytaj więcej: "Poznajemy Polskę" - wycieczka klas młodszych do Wieliczki i Krakowa

Uroczystość pasowania na ucznia

W dniu 27 października odbyło się w naszej szkole PASOWANIE NA UCZNIA. 11 uczniów klasy pierwszej, w obecności dyrektora, nauczycieli, rodziców oraz koleżanek i kolegów z kl. 2 i 3, przedstawiło krótki program artystyczny. Po wprowadzeniu Sztandaru szkoły i odśpiewaniu Hymnu szkoły uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie dyrektor, pan Zbigniew Tomasik, dokonał pasowania na pełnoprawnego ucznia naszej szkoły wszystkich pierwszoklasistów. Każde z dzieci otrzymało pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki przygotowane przez rodziców. Swoją obecnością zaszczycił nas również pan wójt Jakub Czarnota, który wręczył dzieciom bidony. Oczywiście był jeszcze słodki poczęstunek. Życzymy wszystkim sukcesów i miłych dni spędzonych w naszej szkole.

Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej - piłka koszykowa

W dniu 22 października w rozgrywkach piłki koszykowej chłopców w ramach Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły zajęli II miejsce w grupie eliminacyjnej. W meczu półfinałowym minimalnie przegrali z gospodarzami turnieju SP Albigowa. W drugim meczu finałowym o trzecie miejsce dzielnie walczyli do ostatniej minuty, ale zabrakło jednego trafienia do kosza i ostatecznie zajęli IV miejsce.

Na wycieczkowym szlaku…

W piątek, 21 października 2022 roku, uczniowie z klas: IV-VIII wraz z opiekunami  wyjechali na wycieczkę do Bochni i Zalipia. Wyjazd został dofinansowany przez MEiN w związku z udziałem naszej szkoły w programie ,,Poznaj Polskę”. Najpierw udaliśmy się do Kopalni Soli w Bochni. Poznaliśmy naszych miłych przewodników, którzy z wielką swobodą prowadzili nas po labiryntach podziemnych korytarzy. Kopalnia Soli w Bochni jest najstarszą w Polsce, powstała w 1248 roku. Dzięki przewodnikom dowiedzieliśmy się, jak wyglądała praca górników solnych kiedyś i dzisiaj. Oglądaliśmy kaplicę, szopkę na soli, rzeźby solne przedstawiające świętych i władców Polski. Na koniec jechaliśmy podziemną kolejką.

Czytaj więcej: Na wycieczkowym szlaku…

Za trud, za uśmiech, za serce … Dziękujemy!

14 października cała społeczność Szkoły Podstawowej w Handzlówce obchodziła Dzień Patrona oraz Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, którą odprawił ks. Jan Bocek. Po jej zakończeniu w pięknych słowach zwrócił się z życzeniami zarówno do uczniów, jaki i do nauczycieli. Następnie wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie klas IV-VIII zaprezentowali program artystyczny.

Czytaj więcej: Za trud, za uśmiech, za serce … Dziękujemy!

Co dają nam nasze pszczoły

Nasza szkoła włączyła się w akcję promującą produkty naturalne, które powstają we współpracy polskich rolników i pszczelarzy. Jej pomysłodawcą jest Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Przesłane nam materiały informują o odmianach miodu, produktach uzyskiwanych od pszczół oraz różnorodnych możliwościach ich wykorzystania. Dzięki przekazanym nam plakatom i kalendarzom mogliśmy poszerzyć naszą wiedzę na temat pszczół.